| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy od 1 kwietnia 2014 r. można odliczać VAT naliczony od paliwa do samochodu osobowego

Czy od 1 kwietnia 2014 r. można odliczać VAT naliczony od paliwa do samochodu osobowego

Od 1 kwietnia obowiązują nowe przepisy podatkowe dotyczące odliczania podatku VAT od pojazdów firmowych. Czy od samochodów służbowych wykorzystywanych do celów mieszanych można odliczyć 50% VAT od paliwa?

Odliczanie podatku VAT od paliwa po 1 kwietnia 2014 roku

Czy w związku z nowelizacją ustawy o VAT od 1 kwietnia 2014 r. mam prawo do odliczenia 50% VAT? od paliwa do samochodu wykorzystywanego do celów „mieszanych"? W dowodzie rejestracyjnym tego pojazdu mam wpisane następujące dane: samochód osobowy, liczba miejsc - 5, brak dodatko­wych badań technicznych, dopuszczalna ładowność wynikająca tylko ze świadectwa zgodności WE: 675 kg, auto z 2010 r.

W przypadku samochodu osobowego używanego do celów „mieszanych" nie może Pan odliczyć VAT od nabytego paliwa. Pozostałe dane wynikające z dowodu rejestracyjnego nie mają w tym przypadku znaczenia. Zakaz odliczania VAT naliczonego od wydatków na paliwo do samochodów używanych do celów „mieszanych" wynika z art. 12 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. Zgodnie z tym przepisem, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napę­du samochodów osobowych (50% VAT będzie mógł Pan odliczyć dopiero od 1 lipca 2015 roku). Wspomniany zakaz odliczenia VAT naliczonego od wydatków na paliwo do samochodów osobowych nie ma zastosowania tylko w przypadku, gdy samochody te są wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej podatnika.

Zobacz też: Jakie są sankcje karne skarbowe za naruszenie przepisów o odliczaniu VAT od wydatków na samochód

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

W przypadku nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, przeznaczonych do napędu MF pojazdów samochodowych (w tym również samochodów osobowych) wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej będą odliczane na zasadach ogólnych, tj. będzie w stosunku do nich przysługiwało pełne prawo do odliczenia, przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 86a ustawy o VAT.

Natomiast, jeżeli nabywane paliwo przeznaczone jest do napędu pojazdów samochodowych wykorzy­stywanych do celów „mieszanych" (czyli do działalności gospodarczej i do celów prywatnych) wówczas wysokość odliczenia podatku będzie uzależniona od rodzaju pojazdu samochodowego, tj.: 1) do dnia 30 czerwca 2015 r. stosuje się całkowity zakaz odliczenia podatku od nabywanych paliw wyko­rzystywanych do napędu: samochodów osobowych; (...)

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »