| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy na fakturach wystawianych od 1 kwietnia 2014 r. należy podawać numer rejestracyjny pojazdu

Czy na fakturach wystawianych od 1 kwietnia 2014 r. należy podawać numer rejestracyjny pojazdu

Duże firmy mają w swojej flocie wiele pojazdów. Czy do prawidłowej ewidencji kosztów ich eksploatacji wymagany jest wpis z numerem rejestracyjnym danego pojazdu na fakturze?

Wyłącznie od podatników zależy, w jaki sposób będą dokumentować ponoszenie wydatków dotyczą­cych usług naprawy lub konserwacji pojazdów samochodowych oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. W grę wchodzi między innymi odpowiednie opisywanie faktur dokumentujących takie wydatki czy zwracanie się do sprzedawców o umieszczanie na nich nume­ru rejestracyjnego pojazdu, którego dotyczą (brak obowiązku umieszczenia numeru rejestracyjnego na fakturach nie oznacza bowiem zakazu takiego postępowania).

Szczegółowe dokumentowanie wskazanych wydatków (tj. w sposób pozwalający na ustalenie, jakiego po­jazdu samochodowego dotyczył wydatek) jest szczególnie istotne w przypadkach takich jak omawiany, mia­nowicie - użytkowania przez podatników zarówno pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń, jak i pojazdów samochodowych, które do pełnych odliczeń nie uprawniają. W przypadku takich podatników istnieje bowiem zwiększone ryzyko powzięcia przez organy podatkowe wątpliwości, czy wydatki zadeklarowane jako dotyczące pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń nie dotyczą w rzeczywistości pojazdów samochodowych, które do dokonywania pełnych odliczeń nie uprawniają.

Zobacz też: Jak wykazywać VAT naliczony od samochodów w ewidencji i deklaracji VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177,

poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »