| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy przebudowa pojazdu wpływa na prawo do odliczenia VAT naliczonego

Czy przebudowa pojazdu wpływa na prawo do odliczenia VAT naliczonego

Przebudowa pojazdu może, lecz nie musi, wpłynąć na utratę prawa do pełnych odliczeń podatku VAT. Wszystko zależy od rodzaju przeróbki i elementów konstrukcyjnych auta poddanych modyfikacji.

Przebudowa pojazdu a odliczanie od niego podatku VAT

Użytkuję samochód typu pick-up posiadający jeden rząd siedzeń, a więc uprawniający do pełnych odliczeń. Jakie skutki wywoła wykonanie zabudowy tylnej części pojazdu?

Wykonanie zabudowy może, lecz nie musi, spowodować w Pańskim przypadku utraty prawa do peł­nych odliczeń. Dla zachowania prawa do dokonywania pełnych odliczeń będzie Pan obowiązany, między innymi, zaprowadzić po wykonaniu przebudowy ewidencję przebiegu samochodu.

W art. 86a ust. 11 ustawy o VAT zawarte są przepisy określające konsekwencje dokonywania zmian w pojazdach samochodowych. Przepisy te nie mają jednak zastosowania w przypadku wszystkich zmian dokonywanych w pojazdach samochodowych, lecz jedynie zmian w pojazdach samochodowych, dla któ­rych podatnicy obowiązani są przeprowadzać dodatkowe badania techniczne (zostały one wymienione w tabeli).

Zobacz też: Konsekwencje demontażu kratki w samochodzie ciężarowym

Pojazdy samochodowe, których dotyczą przepisy określające konsekwencje dokonywania zmian w pojazdach samochodowych

1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

  1. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
  2. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Jeżeli w jednym ze wskazanych pojazdów samochodowych zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd ten przestaje należeć do jednej z trzech wymienionych grup - pojazd samochodowy uznaje się za pojazd, który nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej (art. 86a ust. 11 usta­wy o VAT). W konsekwencji staje się on pojazdem, który nie uprawnia do dokonywania pełnych odliczeń:

  • od dnia wprowadzenia zmian - jeżeli data wprowadzenia zmian jest znana,
  • od okresu rozliczeniowego następującego po okresie rozliczeniowym, dla którego podatnik wykaże, że pojazd samochodowy spełniał wymagania, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 lub 2 ustawy o VAT - jeżeli podatnik jest w stanie wykazać to dla jakiegoś okresu rozliczeniowego,
  • od okresu rozliczeniowego, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył podatek naliczony od wydat­ków związanych z tym pojazdem samochodowym - w pozostałych przypadkach.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »