| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Konsekwencje demontażu kratki w samochodzie ciężarowym

Konsekwencje demontażu kratki w samochodzie ciężarowym

Jakie skutki powoduje demontaż kratki w samochodzie nabytym przed 1 kwietnia 2014 r.? Czy jej usunięcie wpłynie na na podatek odliczony przy nabyciu samochodu?

Demontaż kratki w samochodzie firmowym

Nasza spółka posiada samochód „z kratką" nabyty w styczniu 2014 r. Ze względu na posiadanie dwóch rzędów siedzeń samochód ten od 1 kwietnia 2014 r. nie uprawnia do dokonywania pełnych od­liczeń bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. W związku z tym, spółka zamierza zdemontować kratkę. Czy wpłynie to na podatek odliczony przy nabyciu samochodu oraz na podatek odliczony przy nabywaniu paliwa w okresie do końca marca 2014 r.?

Nie, zdemontowanie kratki nie wpłynie na podatek odliczony przy nabyciu samochodu oraz na podatek odliczony przy nabywaniu paliwa w okresie do końca marca 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązuje nowe brzmienie art. 86a ustawy o VAT. Artykuł ten zawiera m.in. przepisy przewidujące skutki dokonywania zmian w pojazdach samochodowych, dla których wydano za­świadczenie, o którym mowa w art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT (art. 86a ust. 11 ustawy o VAT). Przepis ten nie ma jednak zastosowania do sytuacji opisanej w pytaniu. Przepis art. 86a ust. 11 ustawy o VAT ma zastosowanie w przypadku zmian dokonywanych w:

  • pojazdach samochodowych, innych niż osobowe, mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na pod­stawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,
  • pojazdach samochodowych, innych niż samochody osobowe, mających jeden rząd siedzeń, który od­dzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
  • pojazdach samochodowych, innych niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jed­nym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

W przypadku zmian dokonywanych w innych pojazdach samochodowych niż wymienione - przepisy art. 86a ust. 11 ustawy o VAT (ani żadne inne) nie mają zastosowania. W szczególności podatnik nie utraci prawa do odliczenia VAT odliczonego przy nabyciu pojazdu, w przypadku dokonania zmian w pojazdach samochodowych:

  • nabytych do końca 2010 r., przy których nabyciu podatek został odliczony w całości na podstawie prze­pisów unijnych oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora; w tym zakresie w pełni aktualna pozostaje, przykładowo, interpretacja indywidualna Dy­rektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 sierpnia 2013 r. (sygn. IPTPP4/443-375/13-2/UNR), w której czytamy, że: ^^^^ Wnioskodawca prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu ww. samo­chodu wywiódł z podjętego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnięcia w sprawie, którego tezy umożliwiały odliczenie podatku wg zasad obowiązujących 30 kwiet­nia 2004 r. (...) Należy zauważyć, że przepisy dotyczące VAT obowiązujące do 30 kwietnia 2004 r. nie formułowały obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w sytuacji takiej jak przedstawiona w przedmiotowej sprawie. (...) Reasumując, przerobienie przedmiotowego samochodu ciężarowego, dla którego nie wydano zaświadczenia, na samochód osobowy (demontaż „kratki") nie będzie wywoły­wało skutków odnośnie do wcześniej dokonanego odliczenia i wnioskodawca nie będzie zobligowany do korekty VAT odliczonego przy zakupie opisywanego samochodu, jeżeli dysponuje on stosownymi dokumentami, które w momencie zakupu uprawniały do odliczenia podatku naliczonego;
  • które do pełnych odliczeń uprawniały przed 1 kwietnia 2014 r., zaś obecnie nie należą, co do zasady, do pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń (chodzi, między innymi, o pojazdy typu pick-up posiadające dwa rzędy siedzeń czy pojazdy samochodowe, o których do końca marca 2014 r. mowa była w art. 86a ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

A zatem, zdemontowanie kratki w przedstawionej sytuacji nie wpłynie na podatek odliczony przy naby­ciu samochodu oraz na podatek odliczony przy nabywaniu paliwa w okresie do końca marca 2014 r. Sa­mochód, o którym mowa, nie jest bowiem samochodem, do którego mają zastosowanie przepisy art. 86a ust. 11 ustawy o VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »