| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy można odliczać 100% VAT po wprowadzeniu samochodu do ewidencji środków trwałych

Czy można odliczać 100% VAT po wprowadzeniu samochodu do ewidencji środków trwałych

Jak odliczać podatek VAT od samochodu po wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych? Czy mogę odliczać cały VAT zarówno od paliwa, jak napraw i innych wydatków związanych z tym samochodem? Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i jak ona wpływa na kwoty VAT, które można odliczać?

Moje pytania dotyczą samochodu osobowego w działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym.

Jeśli nie wprowadzę samochodu osobowego do ewidencji środków trwałych:

  • czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu i jaką kwotę VAT odliczać od napraw tego pojazdu?
  • czy mogę odliczać VAT od paliwa - jeśli tak, to w jakiej wysokości i czy muszę to odliczenie w jakiś inny sposób limitować (czy „kilometrówka" w jakiś sposób wpływa na to odliczenie)?

Jeśli wprowadzę samochód do ewidencji środków trwałych swojej jednoosobowej firmy:

  • czy, gdy złożę VAT-26, mogę odliczać cały VAT zarówno od paliwa, jak napraw i innych wydatków związanych z tym samochodem?
  • czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i jak ona wpływa na kwoty VAT, które można odliczać?

Czy w każdym z tych przypadków konieczne jest złożenie w urzędzie skarbowym druku VAT-26?

Fakt wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych zgodnie z przepisami o podatku do­chodowym nie decyduje o tym, czy samochód (do 3,5 tony) jest wykorzystywany wyłącznie do działal­ności w sposób, o którym mowa w ustawie o VAT. Wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych nie oznacza zatem automatycznie, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności i można odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków z nim związanych. O tym, jakie wymogi powinny być spełnione, aby samochód można było uznać za wykorzystywany wyłącznie do działalności decydują przepisy VAT. W przypadku samochodów osobowych niezbędne jest:

  • złożenie informacji VAT-26 o wykorzystywaniu tego samochodu wyłącznie do działalności,
  • wprowadzenie zasad wykorzystywania tego samochodu (wraz z systemem kontroli) wskazujących na możliwość wykorzystywania tego samochodu wyłącznie do działalności oraz
  • prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Zobacz też: Czy od 1 kwietnia 2014 r., kupując samochód osobowy bez homologacji, można odliczyć 50% VAT naliczonego od zakupu?

Dopiero, gdy wszystkie te warunki zostaną spełnione, podatnik może odliczać 100% VAT od wszyst­kich wydatków związanych z samochodem osobowym (w tym od wydatków na paliwo). Natomiast w przy­padku, gdy podatnik wykorzystuje samochód do celów „mieszanych", albo rezygnuje z pełnego odlicze­nia, ponieważ nie chce prowadzić tak szczegółowej dokumentacji, może odliczać 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z samochodem osobowym (z wyjątkiem wydatków na paliwo do samochodów osobowych, w stosunku do których do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje zakaz odliczania VAT naliczonego).

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK