| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy od 1 kwietnia 2014 r., kupując samochód osobowy bez homologacji, można odliczyć 50% VAT naliczonego od zakupu?

Czy od 1 kwietnia 2014 r., kupując samochód osobowy bez homologacji, można odliczyć 50% VAT naliczonego od zakupu?

Czy obecnie (po 1 kwietnia 2014 r.), kupując nowy samochód osobowy, bez homologacji N1, który będę używać również prywatnie, mogę odliczyć 50% VAT?

Samochód bez homologacji a odliczanie podatku VAT

Od wydatków związanych z nowym samochodem osobowym, który będzie wykorzystywany w dzia­łalności gospodarczej opodatkowanej VAT może Pani odliczyć 50% VAT naliczonego, także wówczas gdy samochód ten będzie wykorzystywany częściowo do celów prywatnych. Ustawodawca, ustalając ryczałtowe 50% odliczenie VAT naliczonego, niejako z góry założył, że pojazdy te są używane w celach prywatnych.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

Konstrukcja pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony sprawia, że są one co do zasady wykorzystywane nie tylko biznesowo lecz również prywatnie.

Zobacz też: Jak od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od samochodów „z kratką"?

Zgodnie z decyzją Rady uznano, że tego rodzaju pojazdy wykorzystywane w celach „mieszanych" (tj. zarówno do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i do celów niezwiązanych z tą działalnością) średnio są wykorzystywane w 50%% w biznesie, a w pozostałej części prywatnie. Przyjęte uproszczenie oznacza, że nie bada się już realnego wykorzystywania tych pojazdów w celach bizne­sowych, bo niezależnie od tego czy realne wykorzystywanie byłoby wyższe czy niższe od przyjętego w decyzji Rady, dla celów rozliczania podatku VAT uznaje się, że pojazd wykorzystywany jest w 50%% w biznesie. Realne badanie wykorzystywania pojazdów niweczyłoby bowiem ideę uproszczenia. Przy­jęcie założenia, że omawiane pojazdy są wykorzystywane w 50%%o biznesowo oznacza, że podatek naliczony w odniesieniu do wydatków związanych z tymi pojazdami przysługuje do odliczenia jedynie w wysokości 50%%o kwoty podatku:

  • wynikającego z faktury otrzymanej przez podatnika,
  • należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług oraz dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca,
  • należnego z tytułu importu towarów, objętych procedurą uproszczoną,

■ wynikającego z dokumentu celnego, deklaracji importowej oraz decyzji wydawanych przez naczelnika urzędu celnego.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »