REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od samochodów „z kratką"?

Odliczanie podatku VAT od samochodu
Odliczanie podatku VAT od samochodu

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od eksploatacji samochodu z kratką (homologa­cja N1)? Chodzi mi o odliczanie VAT naliczonego od wydatków na paliwo i konserwację samochodu. Samochód jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jest używany zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie.

Zmiany w odliczaniu podatku VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. od wydatków związanych z samochodem „z kratką" wykorzystywanym zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie można odliczać 50% VAT naliczonego. Ogra­niczenie odliczenia do 50% VAT naliczonego obejmuje wszelkie wydatki na naprawy i konserwacje tego samochodu oraz towary i usługi związane z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Co do zasady, podatnikowi przysługuje też prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od wydatków na paliwo (gaz, olej napędowy) do takiego pojazdu. Jeżeli chodzi o wydatki na paliwo, obowiązuje tu jednak wyjątek dotyczący wydatków na paliwo do samochodów osobowych oraz innych pojazdów niż osobowe, których ładowność jest mniejsza niż wskazana w ustawie. W przypadku samochodów mających 3 lub więcej miejsc siedzących łącznie z kierowcą, nie odliczymy VAT od paliwa, gdy ła­downość tego samochodu jest mniejsza niż 500 kg. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności.

REKLAMA

Zobacz też: Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

REKLAMA

Z Pana pytania wynika, że samochód „z kratką" zalicza się do pojazdów samochodowych o dopusz­czalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (homologacja N1). W przypadku tego rodzaju pojaz­dów, od 1 kwietnia 2014 r. ustawodawca założył, że są one wykorzystywane zarówno biznesowo, jak i pry­watnie i wprowadził ograniczenie odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami (do 50%). Tylko w przypadku, gdy podatnik faktycznie wykorzystuje pojazd wyłącznie do prowadzonej działalności (i spełni warunki określone w ustawie) może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków z nim związanych. W Pana pytaniu pojazd samochodowy jest wykorzystywany do celów biznesowych i prywatnych. Do wydatków związanych z tym samochodem należy zatem stosować ograniczenie odli­czenia VAT naliczonego i odliczać VAT w 50% (art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT). Ponadto, gdy pojazd jest używany w sposób „mieszany" i nie ma odpowiedniej ładowności, to do końca czerwca 2015 r. obowią­zuje zakaz odliczania VAT naliczonego od wydatków na paliwo (gaz lub olej napędowy) - art. 12 ustawy nowelizującej z 12 lutego 2014 r.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi: ^^^^ Konstrukcja pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczają- cej 3,5 tony sprawia, że są one co do zasady wykorzystywane nie tylko biznesowo lecz również prywatnie.

Zgodnie z decyzją Rady uznano, że tego rodzaju pojazdy wykorzystywane w celach „miesza­nych" (tj. zarówno do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i do celów niezwiązanych z tą działalnością) średnio są wykorzystywane w 50% w biznesie, a w pozostałej części prywat­nie. Przyjęte uproszczenie oznacza, że nie bada się już realnego wykorzystywania tych pojazdów w celach biznesowych, bo niezależnie od tego czy realne wykorzystywanie byłoby wyższe czy niż­sze od przyjętego w decyzji Rady, dla celów rozliczania podatku VAT uznaje się, że pojazd wyko­rzystywany jest w 50% w biznesie. Realne badanie wykorzystywania pojazdów niweczyłoby bowiem ideę uproszczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęcie założenia, że omawiane pojazdy są wykorzystywane w 50%% biznesowo oznacza, że podatek naliczony w odniesieniu do wydatków związanych z tymi pojazdami przysługuje do odliczenia jedynie w wysokości 50%% kwoty podatku:

  • wynikającego z faktury otrzymanej przez podatnika,
  • należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług oraz dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca,
  • należnego z tytułu importu towarów, objętych procedurą uproszczoną,
  • wynikającego z dokumentu celnego, deklaracji importowej oraz decyzji wydawanych przez naczelnika urzędu celnego.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA