| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Co z podatkiem od środków transportowych po kradzieży pojazdu?

Co z podatkiem od środków transportowych po kradzieży pojazdu?

Dopóki skradziony pojazd nie zostanie wyrejestrowany, obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciążyć będzie na jego właścicielu.

Panu Jankowi skradziono z garażu przyczepę do samochodu w styczniu 2008 r., co zostało przez właściciela zgłoszone na Policję. Pan Janek nie wyrejestrował przyczepy, bo liczył, że może się znajdzie ale postanowił nie płacić za nią podatku od środków transportowych. 

Nie złożył zatem deklaracji podatkowej od środków transportowych DT-1 za tak kiepsko rozpoczęty rok 2008, jak również nie dokonał wpłaty należnego podatku.

Niestety czujny Prezydent Miasta wszczął z urzędu postępowanie przeciw Panu Jankowi w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od środków transportowych za rok 2008. I w konsekwencji określił w decyzji wysokość zobowiązania w podatku od środków transportowych za przyczepę w kwocie 700,00 zł, za okres od stycznia 2008 r. do czerwca 2008 r. (bo dopiero w czerwcu Pan Janek wyrejestrował wreszcie przyczepę).

Zobacz też: Jaki będzie podatek od środków transportowych w 2011 roku?

Pan Janek odwołał się najpierw (bezskutecznie) od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Oba te organy władzy sądowniczej nie stanęły po stronie Pana Janka, albowiem musiały stanąć po stronie przepisów.

Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciąży na właścicielach pojazdów, co wynika z przepisu art. 9 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Obowiązani są oni, w terminie do dnia 15 lutego każdego roku, do złożenia właściwemu organowi podatkowemu, deklaracji na podatek od środków transportowych na dany rok podatkowy (art. 9 ust. 6 pkt 1 w/w ustawy) oraz do wpłacania tego podatku (art. 11 ust. 1 ustawy). 

Stosownie do art. 9 ust. 3 ustawy, w przypadku zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego, obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu

Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu.

Zatem ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje tylko dwa sposoby wygaśnięcia obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych.
Pierwszy związany ze zmianą właściciela środka transportu zarejestrowanego (art. 9 ust. 3 ustawy). Drugi natomiast związany jest z faktem wyrejestrowania pojazdu (w art. 9 ust. 5 ustawy). 

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »