| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Co z podatkiem od środków transportowych po kradzieży pojazdu?

Co z podatkiem od środków transportowych po kradzieży pojazdu?

Dopóki skradziony pojazd nie zostanie wyrejestrowany, obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciążyć będzie na jego właścicielu.

W przypadku kradzieży zastosowanie ma drugi sposób wygaśnięcia obowiązku podatkowego, tj. uzależniony jest od wyrejestrowania pojazdu, bowiem kradzież pojazdu nie jest czynnością prowadzącą do przejścia prawa jego własności. 

Natomiast wyrejestrowanie pojazdu, zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z zm.), następuje na wniosek właściciela w drodze decyzji uchylającej decyzję o wydaniu dla danego pojazdu dowodu rejestracyjnego. 

Zgodnie z art. 79 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, pojazd podlega wyrejestrowaniu, na wniosek jego właściciela, w przypadku kradzieży pojazdu, jeżeli jego właściciel złożył stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania.

Dlatego dopóki pojazd nie zostanie wyrejestrowany, obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciąży na właścicielu. Potwierdza to orzecznictwo, przykładowo: wyrok WSA w Warszawie z 9 grudnia 2004 r. sygn. akt III SA/Wa 442/04, niepubl., wyrok WSA w Poznaniu z 8 kwietnia 2004 r. sygn. akt l SA/Po 1911/02 niepubl.). 

Zobacz też: Od kiedy nabywca samochodu płaci podatek od środków transportowych

Brak możliwości faktycznego korzystania z zarejestrowanego środka transportowego min. na skutek kradzieży nie zwalnia z obowiązku podatkowego (wyroki NSA z 26 stycznia 1993 r. sygn. akt SA/Wr 1468/92, ONSA 1993, nr 3; z 14 września 1994 r, sygn. akt SA/Gd 1580/93, Wspólnota 1995 r. nr 7).
Tak więc, zdaniem organu, kradzież środka transportu nie jest okolicznością skutkującą wygaśnięciem obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych.

WSA podkreślił, że kradzież to zdarzenie nie powodujące zmiany właściciela. Powoduje jedynie nie możliwość dysponowania rzeczą ale nie wiąże się ze zmianą właściciela. Nie uzasadniona jest więc stanowisko skarżącego, że zmiana właściciela, o której mowa w art. 9 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, obejmuje także kradzież. 

Kradzieży nie można utożsamiać ze zbyciem. Zbycie, skutkujące np. wygaśnięciem obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych, to przeniesienie zgodnie z wolą dotychczasowego właściciela na inną osobę prawa własności rzeczy w drodze umowy cywilnoprawnej (sprzedaży, darowizny). 

Natomiast pozbawienie właściciela władztwa nad samochodem w wyniku kradzieży nie jest związane ze zmianą właściciela i wymaga dla wygaśnięcia obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych, złożenia przez właściciela wniosku o wyrejestrowanie pojazdu w związku z kradzieżą (zob. wyrok NSA z dnia 21 lutego 2006r. II FSK 330/05 NSA ).

W tym stanie, skoro dopiero decyzją z dnia [...] r. (nr [...]) Starosta W. wyrejestrował przedmiotową przyczepę, zasadne było wydanie decyzji podatkowej określającej zobowiązane podatkowe na rok 2008 za okres od stycznia do czerwca 2008 r. (daty wyrejestrowania pojazdu).

Zobacz też: Czy zakup samochodu za granicą podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Opisany tu stan prawny i jego interpretacja jest cały czas aktualna.

Źródło: wyrok WSA we Wrocławiu z 24 listopada 2010 r. – sygn. III SA/Wr 456/10.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »