| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Kiedy można uznać samochód wykupiony z leasingu za używany?

Kiedy można uznać samochód wykupiony z leasingu za używany?

Wykupiony przez leasingobiorcę z leasingu operacyjnego samochód nie jest od razu towarem używanym w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i ustawy o PIT. Okres użytkowania tego samochodu w czasie trwania umowy leasingu operacyjnego nie wlicza się do okresu używania samochodu. Zatem dopiero po upływie 6 miesięcy od daty wykupu tego samochodu z leasingu będzie go można sprzedać bez VAT i bez PIT.

Zdaniem organów podatkowych (por. np. interpretację indywidualną nr ILPP2/443-29/11-5/MR z 11 kwietnia 2011 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu) prawo do zastosowania zwolnienia z VAT będzie miał tylko taki dostawca (sprzedawca), u którego minęło co najmniej pół roku od nabycia przez niego prawa do rozporządzania danym towarem jak właściciel.

Dlatego też okres użytkowania rzeczy ruchomej na podstawie umowy leasingu operacyjnego nie może być liczony do limitu półrocznego, o którym mowa w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, bowiem podatnik użytkując samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego nie nabył prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel. Okres używania samochodu osobowego liczy się od momentu nabycia go przez podatnika (momentu jego wykupu). Nie ma znaczenia okres używania pojazdu przed jego nabyciem.

Zatem sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy jego używania po nabyciu prawa do rozporządzania nim jak właściciel (czyli po wykupie z leasingu) opodatkowana będzie podstawową 23% stawką podatku od towarów i usług.

Podobnie trzeba zanalizować tą sprawę na gruncie ustawy o PIT. Więcej na ten temat w tekście: Samochód używany sprzedasz bez PIT.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »