| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Jaka stawka VAT od opłaty za przejazd autostradą?

Jaka stawka VAT od opłaty za przejazd autostradą?

Na mocy umowy z Ministerstwem Infrastruktury Spółka działając w charakterze zleceniobiorcy Skarbu Państwa będzie odpowiedzialna m.in. za pobór od użytkowników opłaty za przejazd autostradą, tj. opłaty za udostępnienie autostrady użytkownikom. Jaką stawką podatku od towarów i usług trzeba opodatkować te opłaty?

Świadczone przez Spółkę usługi są sklasyfikowane wg PKWiU z 2008 r. w grupowaniu 52.21.22.0 „Usługi użytkowania dróg publicznych”.

Jako, że „Usługi użytkowania dróg publicznych” nie zostały wymienione w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, jako czynności podlegające opodatkowaniu stawkami obniżonym lub zwolnione od podatku - podlegają opodatkowaniu podstawową (obecnie 23%) stawką podatku VAT.

Zobacz też: Jak wynająć autokar?

Zgodnie bowiem z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a pkt 1 ustawy, wprowadzonym art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianach niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) zmienionym art. 9 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726) w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%.

Kalkulator odsetek podatkowych

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »