| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Jak rozliczyć podatkowo przekazanie samochodu na cele osobiste przedsiębiorcy?

Jak rozliczyć podatkowo przekazanie samochodu na cele osobiste przedsiębiorcy?

Takie przekazanie samochodu nie stanowi jego sprzedaży i tym samym nie powoduje powstania przychodu. Przychód powstanie ewentualnie dopiero, jeżeli ten samochód zostanie sprzedany w okresie 6 lat po wycofaniu go z działalności gospodarczej. Poza tym zmiana przeznaczenia auta nie spowoduje wykluczenia z kosztów uzyskania przychodu wcześniej odliczonych od przychodu wydatków.

Stan faktyczny

Przedsiębiorca dla celów prowadzonej działalności nabył samochód. W związku z tym, iż będzie on użytkowany przez okres krótszy niż 1 rok nie został zaliczony do środków trwałych, ale stanowi składnik majątku firmy. Zakup ten został zaliczony jednorazowo do kosztów uzyskania przychodu.

Po 11 miesiącach użytkowania na cele związane z prowadzoną działalnością samochód będzie przekazany na cele osobiste przedsiębiorcy.

Czy takie przekazanie samochodu na cele osobiste spowoduje powstanie przychodu lub konieczności dokonania korekty kosztów uzyskania przychodu?

Otóż zdaniem organów podatkowych nie będzie w tej sytuacji ani przychodu, ani konieczności korekty kosztów (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 listopada 2010 r. – nr ITPB1/415-853b/10/AK).

Takie przekazanie przedmiotowego samochodu nie stanowi jego sprzedaży i tym samym nie powoduje powstania przychodu, zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wycofany z działalności gospodarczej samochód nie został zbyty i nadal stanowi własność tej samej osoby - będzie wykorzystywany jedynie na potrzeby osobiste.

Zobacz również: Rozlicz PIT krok po kroku

Przychód powstanie ewentualnie dopiero, jeżeli ten składnik majątku zostanie sprzedany w okresie 6 lat po wycofaniu go z działalności gospodarczej. Okres tych 6 lat liczony jest od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten składnik majątku został wycofany z działalności, do dnia jego odpłatnego zbycia.

Ponadto fakt korzystania z ww. samochodu dla celów prowadzonej działalności gospodarczej nie spowoduje konieczności dokonania korekty kosztów uzyskania przychodu. Zmiana przeznaczenia nie powoduje wykluczenia z kosztów uzyskania przychodu.

Przychody

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 rzeczy ruchomych, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 2 pkt 3 powołanej ustawy stanowi, że przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Polecamy artykuły

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika by w przypadku wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej i przekazania go na potrzeby osobiste powstawał obowiązek podatkowy w tym podatku.
Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika by w przypadku wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej i przekazania go na potrzeby osobiste powstawał obowiązek podatkowy w tym podatku.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK