| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Samochód wynajmowany – obowiązki dokumentacyjne

Samochód wynajmowany – obowiązki dokumentacyjne

Jeżeli przedsiębiorca ponosi koszty wykorzystywania wynajmowanych samochodów osobowych (w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawych - dalej jako ustawa o PDOP), to ciążą na nim odpowiednie obowiązki dokumentacyjne na gruncie tej ustawy.

Zobacz też: Wynająć samochód, czy kupić na własność?

Jeżeli ewidencja przebiegu pojazdu nie zawiera wszystkich danych wymienionych w art. 16 ust. 5 ustawy o PDOP, organ podatkowy może zakwestionować zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wartości wynikających z omawianych ewidencji. Posiadanie ewidencji niekompletnej może być bowiem uznane za nieposiadanie ewidencji w ogóle.

Jednocześnie jednak same opłaty za wynajem mogą w całości stanowić koszt uzyskania przychodów poza limitem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o PDOP (nawet, jeśli podatnik nie prowadziłby ewidencji przebiegu pojazdu w ogóle). Pomimo bowiem, że wśród organów podatkowych do niedawna dominowało stanowisko, zgodnie z którym koszty takie należy rozliczać uwzględniając limit tzw. kilometrówki (np.: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 listopada 2012 r. znak IPPB3/423-652/12-2/GJ) , nie zyskało ono akceptacji w orzecznictwie sądów administracyjnych. Sądy wskazywały, iż czynsz najmu samochodów nie mieści się w pojęciu kosztów eksploatacyjnych pojazdu, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o PDOP. Z uwagi na występujące w tym zakresie kontrowersje, Minister Finansów wydał interpretację ogólną, wskazując, że czynsz najmu należy rozliczać poza limitem tzw. kilometrówki (interpretacja ogólna z 8.11.2013 r., znak DD2/033/55/MWJ/13/RD-111005). W efekcie, czynsz najmu może w całości stanowić koszt uzyskania przychodów na zasadach ogólnych (tj. po wykazaniu związku z przychodem). W zakresie objętym limitem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt. 51 pozostają więc koszty paliwa i inne wydatki bezpośrednio związane z używaniem samochodu wynajętego (np. okresowe przeglądy, wydatki na materiały eksploatacyjne itp.).

Tekst: Grzegorz Wachołek, ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli przedsiębiorca ponosi koszty wykorzystywania wynajmowanych samochodów osobowych (w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o podatku dochodowym od  osób prawych - dalej jako ustawa o PDOP), to ciążą na nim odpowiednie obowiązki dokumentacyjne na gruncie tej ustawy.
Jeżeli przedsiębiorca ponosi koszty wykorzystywania wynajmowanych samochodów osobowych (w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawych - dalej jako ustawa o PDOP), to ciążą na nim odpowiednie obowiązki dokumentacyjne na gruncie tej ustawy.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK