| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Samochód wynajmowany – obowiązki dokumentacyjne

Samochód wynajmowany – obowiązki dokumentacyjne

Jeżeli przedsiębiorca ponosi koszty wykorzystywania wynajmowanych samochodów osobowych (w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawych - dalej jako ustawa o PDOP), to ciążą na nim odpowiednie obowiązki dokumentacyjne na gruncie tej ustawy.

Zobacz też: Wynająć samochód, czy kupić na własność?

Jeżeli ewidencja przebiegu pojazdu nie zawiera wszystkich danych wymienionych w art. 16 ust. 5 ustawy o PDOP, organ podatkowy może zakwestionować zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wartości wynikających z omawianych ewidencji. Posiadanie ewidencji niekompletnej może być bowiem uznane za nieposiadanie ewidencji w ogóle.

Jednocześnie jednak same opłaty za wynajem mogą w całości stanowić koszt uzyskania przychodów poza limitem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o PDOP (nawet, jeśli podatnik nie prowadziłby ewidencji przebiegu pojazdu w ogóle). Pomimo bowiem, że wśród organów podatkowych do niedawna dominowało stanowisko, zgodnie z którym koszty takie należy rozliczać uwzględniając limit tzw. kilometrówki (np.: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 listopada 2012 r. znak IPPB3/423-652/12-2/GJ) , nie zyskało ono akceptacji w orzecznictwie sądów administracyjnych. Sądy wskazywały, iż czynsz najmu samochodów nie mieści się w pojęciu kosztów eksploatacyjnych pojazdu, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o PDOP. Z uwagi na występujące w tym zakresie kontrowersje, Minister Finansów wydał interpretację ogólną, wskazując, że czynsz najmu należy rozliczać poza limitem tzw. kilometrówki (interpretacja ogólna z 8.11.2013 r., znak DD2/033/55/MWJ/13/RD-111005). W efekcie, czynsz najmu może w całości stanowić koszt uzyskania przychodów na zasadach ogólnych (tj. po wykazaniu związku z przychodem). W zakresie objętym limitem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt. 51 pozostają więc koszty paliwa i inne wydatki bezpośrednio związane z używaniem samochodu wynajętego (np. okresowe przeglądy, wydatki na materiały eksploatacyjne itp.).

Tekst: Grzegorz Wachołek, ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli przedsiębiorca ponosi koszty wykorzystywania wynajmowanych samochodów osobowych (w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o podatku dochodowym od  osób prawych - dalej jako ustawa o PDOP), to ciążą na nim odpowiednie obowiązki dokumentacyjne na gruncie tej ustawy.
Jeżeli przedsiębiorca ponosi koszty wykorzystywania wynajmowanych samochodów osobowych (w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawych - dalej jako ustawa o PDOP), to ciążą na nim odpowiednie obowiązki dokumentacyjne na gruncie tej ustawy.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kazimierz Pawlik

Radca prawny, ekspert w zakresie prawa administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK