| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Leasing auta a montaż instalacji LPG

Leasing auta a montaż instalacji LPG

Montaż instalacji LPG w leasingowanym samochodzie często nie jest możliwy bez zgody właściciela pojazdu. Dlaczego? Czy można temu zaradzić?

Ogólne warunki leasingu

Każda zmiana i modyfikacja dokonywana w pojeździe powinna być konsultowana z firmą leasingową, mowa tu oczywiście o zmianach trwałych, które mogłyby wpłynąć na ewentualną utratę gwarancji, a także tych, które wymagają dopełnienia formalności w Wydziale Komunikacji lokalnego urzędu, jak np. instalacja haka holowniczego. Nie trzeba natomiast zgłaszać kosmetycznych zmian, które można cofnąć w momencie upływu lub zerwania umowy leasingowej, choć niektóre firmy zastrzegają sobie, aby nawet najdrobniejsza modyfikacja była z nimi konsultowana. Do takich doposażeń można zaliczyć m.in. reklamę na samochodzie, zainstalowanie radia czy zakup i montaż kołpaków.

Zobacz też: Instalacja wtrysku gazu w fazie ciekłej - zalety, wady i cena

Montaż instalacji gazowej a leasing

Warto pomyśleć o nim zanim podpiszemy umowę z leasingodawcą, ponieważ niektóre firmy oferują pojazdy, które zostały fabrycznie wyposażone w LPG lub takie, które zostały doposażone w system gazowy podczas trwania poprzednich umów leasingowych. Decydując się na takie rozwiązanie przed podpisaniem umowy, zaoszczędzimy sobie przede wszystkim czasu, który pochłonęłyby wszystkie formalności związane np. ze zmianą danych w dowodzie rejestracyjnym.

Zobacz też: Co warto wiedzieć o umowie z firmą leasingową?

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy jesteśmy w trakcie leasingowania auta i chcielibyśmy założyć w nim instalację gazową. Podstawą jest oczywiście umowa leasingowa, która powinna jasno określać czy finansujący – czyli właściciel auta, zgadza się na tego typu modyfikacje. Co zrobić jeśli w umowie nie ma takiego zapisu? Niezwłocznie skontaktować się z firmą leasingową, od której zależy decyzja dotycząca wszelkich zmian dokonywanych w pojeździe i ewentualnym rozszerzeniu umowy o odpowiedni paragraf. Zgodnie z procedurą, leasingobiorca powinien wystosować wniosek o doposażenie samochodu i jednocześnie ustalić stronę finansującą, która poniesie koszty założenia instalacji LPG. W związku z koniecznością wprowadzenia zmian w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, powinniśmy zgłosić się także do Urzędu Miasta lub Gminy.

Firmy leasingowe oczekują od leasingobiorców tego, by auto było eksploatowane zgodnie z jego przeznaczeniem, a dokonywane w nim zmiany nie obniżały wartości pojazdu. Warto więc skontaktować się z przedstawicielem firmy leasingowej zanim dokonamy istotnych modyfikacji i upewnić się, że nie naruszamy Ogólnych Warunków Umowy. Więcej informacji dotyczących warunków leasingu znajdziesz na stronach autoryzowanych dealerów, oferujących swe samochody w leasingu (zobacz np.:  http://www.vwbank.pl/leasing.html) lub bezpośrednio u doradcy finansowego.

Źródło: materiały prasowe Lemon Sky JWT

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK