| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Zwroty przydatne przy leasingu samochodów

Zwroty przydatne przy leasingu samochodów

Decydując się na samochód w leasingu powinniśmy zaznajomić się z podstawowymi terminami, które mogą znaleźć się w umowie leasingu. Pozwoli nam to na sprawne odczytanie umowy.

Opłata wstępna

Jednym z podstawowych terminów istniejących w leasingu jest wyrażenie „opłata wstępna”, zwana niekiedy opłatą początkową, czy ratą zerową.  Jest to opłata, którą leasingobiorca dokonuje przy zawarciu umowy. Jej wysokość zależy od woli stron, jednak standardowo firmy leasingowe przyjmują minimalną opłatę na poziomie 10 proc. wartości umowy.

Wysokość opłaty może wpływać na wiele kwestii, poczynając od wymogu dopełnienia formalności (im większa opłata wstępna tym mniej formalności przy zawieraniu umowy). Przy 10 proc. opłacie może być to obowiązek przedstawienia dowodów osobistych, zaświadczenia o dochodach, czy wyciąg z konta. Przy dwukrotnie wyższej opłacie, przedsiębiorca może zrezygnować z dokładnego badania historii finansowej klienta.

Poza tym, co nawet ważniejsze, wyższa opłata wstępna będzie wpływać na wysokość rat. Im wyższa opłata, tym raty leasingowe będą niższe.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Czynsz leasingowy

Raty, jakie leasingodawca będzie zobowiązany uiszczać w określonych odstępach czasu nazywane są czynszem leasingowym. Podstawowym obowiązkiem leasingobiorcy jest terminowa spłata rat.  Przy braku terminowości rat firma leasingowa może wezwać korzystającego do spłaty, wyznaczając ku temu dodatkowy termin o odpowiedniej długości. Po jego bezskutecznym upływie umowa może być rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym.

Zobacz serwis: Leasing

Finansujący i Korzystający

Finansujący jest to jedna ze stron umowy leasingu, potocznie zwany leasingodawcą. Zgodnie z art. 709(1) Kodeksu cywilnego  zobowiązanie finansującego polega na nabyciu rzeczy od osoby trzeciej według preferencji leasingobiorcy i przekazanie tej rzeczy mu do używania. Przedmiot leasingu, w naszym przypadku samochód, nadal pozostaje własnością Finansującego

Po drugiej stronie umowy leasingu znajduje się Korzystający, czyli leasingobiorca. Do obowiązków Korzystającego zalicza się przede wszystkim odbiór przedmiotu leasingu od Finansującego.  Najważniejszymi jego obowiązkami są jednak regularna spłata czynszu leasingowego, jak również obowiązek utrzymania przedmiotu leasingu w należytym stanie.

Opcja wykupu

Postanowienie umowne na podstawie którego własność przedmiotu leasingu może po zakończeniu umowy przejść na Korzystającego. Może to nastąpić odpłatnie lub bezpłatnie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK