| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Obowiązki najemcy samochodu – cz. 1

Obowiązki najemcy samochodu – cz. 1

Najmując samochód, najemca bierze na siebie również obowiązki, jakie wynikają z umowy zawartej wynajmujący. Musi m.in. używać samochodu sposób określony w umowie.

Wraz z ustaniem umowy najmu po stronie najemcy powstaje obowiązek zwrotu przedmiotu najmu (samochodu). Wedle art. 675 Kodeksu cywilnego przedmiot ten powinien być zwrócony w stanie niepogorszonym. Co do zasady oznacza to, że zwrócony samochód powinien nadal nadawać się do użytku.

Niemniej jednak należy wskazać, iż sam przedmiot najmu może nosi ślady zużycia, które powstały w związku z prawidłowym użyciem. To jak należy rozumieć prawidłowe użycie należy oceniać pod kątem treści umowy oraz właściwości rzeczy. Jeżeli zatem samochód został wynajęty do przewozu rzeczy to ślady zużycia wskazujące na fakt, iż samochodem przewożono np. materiały budowlane, wtedy nie ma mowy o prawidłowym użyciu.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Zgodnie z art. 666 Kodeksu cywilnego najemca powinien przez czas trwania najmu używać rzeczy najętej w sposób w umowie określony. Gdy umowa nie określa sposobu używania, najemca powinien samochodu używać w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.

Strony w umowie mogą określić, iż samochód będzie używany do przewozu osób. Jeżeli najemca będzie używał rzeczy w sposób sprzeczny z umową, wtedy wynajmujący będzie mógł, po wcześniejszym upomnieniu, wypowiedzieć umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia (art. 667 ust. 2 Kodeksu cywilnego).

Zobacz: Najem samochodu - piszemy umowę

Podobnie będzie w sytuacji, gdy sposób użycia nie został określony w umowie ale wynika z właściwości i przeznaczenia rzeczy. W sytuacji samochodów określenia przeznaczenia jest na ogół łatwe. Użyciem niezgodnym z przeznaczeniem będzie bowiem przewóz towarów samochodem osobowym.

Jeżeli najemca używając samochodu w sposób niezgodny z umową lub jego przeznaczeniem spowodował szkodę po stronie wynajmującego (np. poprzez uszkodzenie samochodu), wtedy ten będzie mógł domagać się odszkodowania w wysokości poniesionej szkody.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK