| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Co zrobić, gdy najemca używa samochodu niezgodnie z umową?

Co zrobić, gdy najemca używa samochodu niezgodnie z umową?

Treść umowy najmu może określać sposób w jaki najemca powinien używać najętego samochodu. Co może zrobić wynajmujący, gdy najemca samochodu używa w sposób niewłaściwy.

Zgodnie z art. 666 Kodeksu cywilnego najemca powinien przez czas trwania najmu używać rzeczy najętej w sposób w umowie określony. Gdy umowa nie określa sposobu używania, najemca powinien samochodu używać w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.

Co jednak zrobić, gdy najemca używa samochodu w sposób niezgodny z umową albo w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem? Mówiąc przykładowo co może zrobić wynajmujący w przypadku, gdy najemca używa samochodu osobowego jako samochodu do przewozu towarów?

Zgodnie z art. 667 ust. 2 Kodeksu cywilnego jeżeli najemca używa samochodu w sposób sprzeczny z umową lub z przeznaczeniem rzeczy i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób albo gdy rzecz zaniedbuje do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Inaczej będzie wyglądać sytuacja, jeżeli skutkiem niewłaściwego używania będzie powstanie szkody w majątku wynajmującego.

Najemca A samochodem osobowym najętym od B przewoził materiały budowlane przez co zniszczeniu uległa tapicerka.

W takiej sytuacji wynajmujący będzie mógł dochodzić odszkodowania od najemcy, którego wysokość będzie uzależniona od wielkości szkody.

W związku ze zniszczeniami wynajmujący B dokonał naprawy u mechanika. Koszt napraw wyniósł 3 tys. zł. Na takie odszkodowanie będzie mógł liczyć od najemcy.

Zobacz serwis: Odszkodowania

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »