| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Najem samochodu – cz. 2

Najem samochodu – cz. 2

Zawierając umowę najmu samochodu powinniśmy zadbać o to, by treść umowy zawierała wszystkie postanowienia, co do których się umówiliśmy.

Zawierając umowę najmu warto określić cel użytku przedmiotu najmu. Zgodnie z art. 662 Kodeksu cywilnego wynajmujący jest obowiązany wydać najemcy przedmiot najmu, czyli w naszym przypadku samochodu, w stanie przydatnym do umówionego użytku. Co jeszcze istotniejsze to na wynajmującym spoczywa obowiązek utrzymania tej rzeczy w takim stanie przez cały czas trwania najmu.

Zobacz: Najem samochodu - piszemy umowę

Będzie to oznaczało, że na wynajmującym będzie spoczywać obowiązek wymiany uszkodzonych lub zniszczonych części składowych oraz dokonywanie wszelkich napraw i nakładów.

Wynajmującego nie będą jednak obciążać drobne naprawy połączone ze zwykłym używaniem rzeczy (np. wymiana opon). Drobne naprawy będą obciążały najemcę.

Obowiązkiem wynajmującego jest również wydanie przedmiotu najmu w umówionym terminie. Jeżeli brak jest w umowie postanowień odnoszących się do terminu wydania rzeczy wynajmujący powinien wydać ją niezwłocznie po wezwaniu przez najemcę.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Podstawowym obowiązkiem najemcy jest płacenie czynszu.

Innym obowiązkiem najemcy jest obowiązek troszczenia się o rzecz najmu i używanie jej zgodnie z umową. Najemca musi zachować rzecz w stanie nie pogorszonym. Bez zgody wynajmującego nie wolno mu czynić w rzeczy najętej zmian sprzecznych z umową.

Zawierając umowę najemca zobowiązuje się również do używania przedmiotu najmu w sposób uzgodniony, a jeżeli strony sposobu używania nie uzgodniły, to w sposób odpowiadający właściwościom lub przeznaczeniu rzeczy.

Najemca, który wynajął samochód przeznaczony do przewozu osób, używa go do przewozu materiałów budowlanych.

W takiej sytuacji wynajmujący będzie miał możliwość wypowiedzenia umowy bez zachowania terminu wypowiedzenia, a więc ze skutkiem natychmiastowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK