| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Inne formalności > Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT

Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT

Przepisy o VAT nie precyzują określonej formy i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT, nie zawierają również jednolitego, powszechnie obowiązującego wzoru tej ewidencji. Określają natomiast warunki, jakim powinna ona odpowiadać, i cel, któremu ma służyć (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT).

Przepisy o VAT nie precyzują określonej formy i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT, nie zawierają również jednolitego, powszechnie obowiązującego wzoru tej ewidencji. Określają natomiast warunki, jakim powinna ona odpowiadać, i cel, któremu ma służyć (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT). Nadrzęd­ną przesłanką prowadzenia ewidencji VAT jest sporządzenie jej w sposób zapewniający podatnikowi pra­widłowe wypełnienie deklaracji VAT. Cel ten wyznacza w konsekwencji:

  • zakres informacji, który należy uwzględnić w ewidencji, aby prawidłowo ustalić wysokość zobowiąza­nia podatkowego w deklaracji VAT,
  • rodzaje dokumentów, które powinny zostać w niej uwzględnione.

Zobacz też: Sankcje za rozpoczęcie ewidencjonowania po terminie

Podatnicy zobowiązani do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej sporządzają:

  • raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokona­niem pierwszej sprzedaży w dniu następnym,
  • raport fiskalny okresowy (miesięczny) po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu.

Raporty te zawierają dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku. Stanowią one podstawę do ujęcia ich w ewidencji sprzedaży VAT.

Zobacz też: Jakie elementy musi zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki?

Podstawę do ujęcia sprzedaży zaewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej w ewidencji do ce­lów VAT stanowią raporty fiskalne (dobowe lub miesięczne), a nie np. paragony fiskalne potwierdzające poszczególne transakcje sprzedaży. Takie rozwiązanie wynika zarówno z regulacji podatkowych, jak i znajduje swoje praktyczne uzasadnienie. Trudno sobie wyobrazić, by podatnik dokonujący w miesiącu np. kilku tysięcy transakcji sprzedaży potwierdzonych paragonami fiskalnymi ujmował w ewidencji po­szczególne transakcje. Z tego powodu podstawę do ujęcia tej sprzedaży w ewidencji VAT stanowią rapor­ty fiskalne z danymi sumarycznymi za dobę, miesiąc lub inny okres. Stanowisko to potwierdził m.in. Dy­rektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 14 lutego 2012 r., (sygn. IPPP2/443-1296/11-3/KOM). Z pisma tego wynika, że:

W przypadku sprzedaży zarejestrowanej za pomocą kasy fiskalnej dokumentami, które stano- MF wią podstawę zapisów w ewidencji sprzedaży VAT, są dobowe raporty fiskalne lub miesięczny raport fiskalny. Raporty te zawierają dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku. Tym samym spełniają warunki do ujęcia ich w ewidencji sprzedaży VAT. Istotne jest przy tym, że podstawę ujęcia sprzedaży w ewidencji VAT stanowią okresowe raporty fiskalne (dobowe lub mie­sięczny), a nie np. paragony fiskalne, które dokumentują poszczególne transakcje.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK