| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Inne formalności > Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT

Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT

Przepisy o VAT nie precyzują określonej formy i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT, nie zawierają również jednolitego, powszechnie obowiązującego wzoru tej ewidencji. Określają natomiast warunki, jakim powinna ona odpowiadać, i cel, któremu ma służyć (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT).

Przepisy o VAT nie precyzują określonej formy i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT, nie zawierają również jednolitego, powszechnie obowiązującego wzoru tej ewidencji. Określają natomiast warunki, jakim powinna ona odpowiadać, i cel, któremu ma służyć (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT). Nadrzęd­ną przesłanką prowadzenia ewidencji VAT jest sporządzenie jej w sposób zapewniający podatnikowi pra­widłowe wypełnienie deklaracji VAT. Cel ten wyznacza w konsekwencji:

  • zakres informacji, który należy uwzględnić w ewidencji, aby prawidłowo ustalić wysokość zobowiąza­nia podatkowego w deklaracji VAT,
  • rodzaje dokumentów, które powinny zostać w niej uwzględnione.

Zobacz też: Sankcje za rozpoczęcie ewidencjonowania po terminie

Podatnicy zobowiązani do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej sporządzają:

  • raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokona­niem pierwszej sprzedaży w dniu następnym,
  • raport fiskalny okresowy (miesięczny) po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu.

Raporty te zawierają dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku. Stanowią one podstawę do ujęcia ich w ewidencji sprzedaży VAT.

Zobacz też: Jakie elementy musi zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki?

Podstawę do ujęcia sprzedaży zaewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej w ewidencji do ce­lów VAT stanowią raporty fiskalne (dobowe lub miesięczne), a nie np. paragony fiskalne potwierdzające poszczególne transakcje sprzedaży. Takie rozwiązanie wynika zarówno z regulacji podatkowych, jak i znajduje swoje praktyczne uzasadnienie. Trudno sobie wyobrazić, by podatnik dokonujący w miesiącu np. kilku tysięcy transakcji sprzedaży potwierdzonych paragonami fiskalnymi ujmował w ewidencji po­szczególne transakcje. Z tego powodu podstawę do ujęcia tej sprzedaży w ewidencji VAT stanowią rapor­ty fiskalne z danymi sumarycznymi za dobę, miesiąc lub inny okres. Stanowisko to potwierdził m.in. Dy­rektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 14 lutego 2012 r., (sygn. IPPP2/443-1296/11-3/KOM). Z pisma tego wynika, że:

W przypadku sprzedaży zarejestrowanej za pomocą kasy fiskalnej dokumentami, które stano- MF wią podstawę zapisów w ewidencji sprzedaży VAT, są dobowe raporty fiskalne lub miesięczny raport fiskalny. Raporty te zawierają dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku. Tym samym spełniają warunki do ujęcia ich w ewidencji sprzedaży VAT. Istotne jest przy tym, że podstawę ujęcia sprzedaży w ewidencji VAT stanowią okresowe raporty fiskalne (dobowe lub mie­sięczny), a nie np. paragony fiskalne, które dokumentują poszczególne transakcje.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK