| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Inne formalności > Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu dotyczy tylko niektórych typów pojazdów. Pojazd na mocy decyzji o wycofaniu zostaje prawnie wyłączony z ruchu. Kto może złożyć wniosek? Jakie dokumenty należy do niego załączyć?

Pojazd może zostać czasowo wycofany z ruchu na wniosek właściciela pojazdu. Należy dokonać tego w urzędzie, w którym nasz pojazd zarejestrowaliśmy.

Pojazd może zostać wycofany z ruchu na okres od 2 do 24 miesięcy. Okres ten można jednak przedłużyć, z tymże łączny czas wycofania pojazdu z ruchu nie może przekraczać 48 miesięcy.

Czasowe wycofanie pojazdów z ruchu obejmuje tylko pewien katalog pojazdów. Są to:

1. samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5t;

2. ciągniki samochodowe;

3. pojazdy specjalne;

4. autobusy.

Zobacz: W jakich przypadkach może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego?

Z racji, że możliwość czasowego wycofania pojazdów z ruchu dotyczy tylko tej grupy pojazdów, oznacza, że instytucja ta została stworzona w głównej mierze dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Dzięki tej możliwości przedsiębiorcy nie będą musieli ponosić kosztów, jeżeli zawieszą prowadzenie swojej działalności lub będą mogli te koszty zmniejszyć w razie gorszej sytuacji ekonomicznej ich firmy.

Właściciele samochodów osobowych nie mogą czasowo wycofać swoich pojazdów z ruchu. Jedyną możliwością jest wyrejestrowanie pojazdu, ale tylko po spełnieniu ustawowych warunków.

Do wniosku o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, załącza się:

1. dowód rejestracyjny;

2. kartę pojazdu, jeżeli była wydana;

3. tablice rejestracyjne.

Jeżeli w naszym imieniu działał pełnomocnik, wówczas musimy ponieść opłatę skarbową w wysokości 17 zł i dowód jej uiszczenia załączyć do składanego wniosku.

Jeżeli będziemy chcieli przedłużyć okres czasowego wycofania pojazdu z ruchu musimy w urzędzie rejestrującym złożyć wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, kartę pojazdu, jeśli była wydana oraz decyzję o wycofaniu pojazdu z ruchu (tą, którą otrzymaliśmy za pierwszym razem).

Dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne zostaną złożone do depozytu urzędu rejestrującego.

Za wydanie decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu na okres 2 miesięcy zapłacimy 80 zł. Jeżeli chcemy nasz pojazd wycofać z ruchu na okres dłuższy, opłata jest zwiększana za każdy kolejny miesiąc o:

1. 4 zł – od 3 do 12 miesięcy;

2. 2 zł – od 13 do 24 miesięcy;

3. 0,25 zł – od 25 do 48 miesięcy.

Zobacz serwis: Inne formalności

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »