| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Inne formalności > Odwołanie darowizny udziału samochodu

Odwołanie darowizny udziału samochodu

Darowizna jest umową między darczyńcą a obdarowanym. Pomimo jej zawarcia, a nawet wykonania, istnieją sytuacje w których będzie można darowiznę odwołać.

Darowizna jest umową między darczyńcą a obdarowanym. Jest to specyficzna umowa, która umożliwia odwołanie darowizny przez darczyńcę zarówno przed jej wykonanie, jak i po. Możliwe to będzie jednak w ściśle określonych przypadkach. Takie same zasady dotyczą darowizny udziału w samochodzie.

Zobacz również: Jak sporządzić umowę darowizny samochodu - cz. 1

Niedostatek

Jedną z przyczyn, z jakich można odwołać darowiznę jest niedostatek darczyńcy. Z tej przyczyny darowiznę można odwołać tylko wówczas, gdy nie została ona wykonana. Oznacza to, że została zawarta odpowiednia umowa, ale świadczenie do jakiego zobowiązywała nie zostało zrealizowane.

W takim przypadku darowiznę można odwołać, gdy po zawarciu umowy, stan majątkowy darczyńcy uległ takiej zmianie, że jej wykonanie nie może nastąpić bez uszczerbku, zarówno dla jego własnego utrzymania, odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb, jak i dla ciążących na nim obowiązków alimentacyjnych.

Darczyńca może odwołać darowiznę jeżeli popadnie w niedostatek.

Rażąca niewdzięczność

Jedną z innych sytuacji, które umożliwiają odwołanie darowizny, jest wystąpienie po stronie obdarowanego rażącej niewdzięczności. Z tego powodu odwołana może być zarówno darowizna wykonana, jak i niewykonana.

Przez rażącą niewdzięczność należy rozumieć takie sytuacje w relacjach między obdarowanym a darczyńcą, w których obdarowany dopuszcza się nieprzyjaznych gestów lub czynów.

Ojciec przekazał synowi udział w samochodzie na podstawie umowy darowizny. Następnie syn pobił ojca.

Darowizny nie można odwołać z powodu rażącej niewdzięczności, gdy darczyńca przebaczył obdarowanemu. Do przebaczenia nie jest konieczna pełna zdolność do czynności prawnych, wystarczy, że darczyńca miał dostateczne rozeznanie.

Zobacz również: Co zrobić w razie utraty dowodu rejestracyjnego?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK