| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Inne formalności > Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 2

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 2

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione. Jak sporządzić umowę darowizny?

Oznaczenie przedmiotu darowizny

W części pierwszej można dowiedzieć się jakich czynności dokonać m.in. przy oznaczeniu stron umowy, dlaczego należy wskazywać numer PESEL, czy KRS. Tutaj będziemy mogli się dowiedzieć jak poprawnie oznaczyć przedmiot darowizny, którym jest samochód.

Oznaczenie samochodu

Oznaczenie samochodu jest istotnym elementem umowy. Pamiętajmy, że zawierając umowę darowizny powinniśmy oznaczyć jej przedmiot w taki sposób, by dokładnie określić jego tożsamość. Należy pamiętać, że określenie przedmiotu jako „zielone Renault 19, rok produkcji 2000” będzie niewystarczające.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Jest to zresztą generalna zasada przy wszelkich umowach. Aby w przypadku problemów móc dochodzić roszczeń z takiej umowy pamiętajmy, że konieczne jest określenie wyraźne czego umowa dotyczy. W odniesieniu do rzeczy masowych (np. tona węgla) nie ma to tak wielkiego znaczenia, jak właśnie w odniesieniu do kupna konkretnie wybranej przez nas rzeczy.

To samo stosować trzeba przy nabywaniu własności samochodu, zwłaszcza w sytuacji gdy chodzi nam o konkretny pojazd.

Pamiętaj! W przypadku gdy zawierasz umowę dotyczącą konkretnego samochodu, zadbaj o takie określenie tego pojazdu w umowie, które pozwoli na bezbłędne jego wskazanie na podstawie opisanych właściwości.

Stąd też w umowach dotyczących samochodu powinniśmy podawać takie jego cechy charakterystyczne, które pozwalają na jego dokładną identyfikację. Dla określenia samochodu nie wystarczy jego marka, czy rok produkcji. Warto również zadbać, by w umowie znalazły się takie dane, jak numer rejestracyjny, czy numer nadwozia.

Zobacz również: Jak sporządzić umowę darowizny? - cz. 1

Numer VIN

Oprócz tego warto również wskazać numer VIN. Jest to skrót z angielskiego Vehicle Identification Number i stanowi unikalny numer przyporządkowany do konkretnego samochodu.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione.
Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK