| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy paragon może być dokumentem prawniającym do odliczenia kosztu uzyskania przychodów?

Czy paragon może być dokumentem prawniającym do odliczenia kosztu uzyskania przychodów?

Czy paragon może być dowodem na poniesienie kosztów uzyskania przychodu? Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwanej ustawą o PDOP), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla klientów?

Z powyższego można wyciągnąć wniosek, że dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, posiadanie dokumentu w postaci paragonu nie wyklucza możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik jest w takim przypadku uprawniony do posłużenia się wszelkimi innymi dowodami potwierdzającymi poniesienie kosztu oraz jego charakter.

Jednocześnie jednak z uwagi na fakt, iż paragony fiskalne nie spełniają wszystkich przesłanek określonych w art. 21 ust. 1UoR (np.: brak na nich wskazania nabywcy usługi), dokumentowanie zdarzeń paragonami w aspekcie regulacji ustawy o PDOP powinno mieć charakter incydentalny. Podatnik nie powinien czynić z paragonów fiskalnych regularnej podstawy do ujęcia wydatków w kosztach uzyskania przychodów, tym bardziej, że postępowanie takie wiąże się z  koniecznością dodatkowego i nierzadko kłopotliwego dokumentowania zdarzeń. (tj. dowodzenia faktu poniesienia kosztu przez podatnika oraz jego charakteru). Ponadto, celem zmniejszenia ewentualnego ryzyka  zakwestionowania paragonu jako dowodu uprawniającego do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów, podatnik powinien uzupełnić takim dokument: danymi nabywcy, krótkim opisem operacji gospodarczej, której paragon dotyczy, podpisem osoby, która dokonała opłaty. Takie opisanie paragonu czyni z niego dokument bardziej wiarygodny i kompletny z punktu widzenia przepisów podatkowych.

Tekst: Grzegorz Wachołek, Kierownik w Departamencie Podatków Bezpośrednich ECDDP Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK