| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy paragon może być dokumentem prawniającym do odliczenia kosztu uzyskania przychodów?

Czy paragon może być dokumentem prawniającym do odliczenia kosztu uzyskania przychodów?

Czy paragon może być dowodem na poniesienie kosztów uzyskania przychodu? Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwanej ustawą o PDOP), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Warto jednak zauważyć, iż zasadniczo paragony fiskalne nie spełniają wszystkich wymogów formalnych dla uznania ich za dowody księgowe uprawniające do ujęcia kosztu w księgach rachunkowych. Należy jednak zauważyć, iż niespełnienie powyższych warunków nie oznacza definitywnego braku możliwości zaliczenia wydatków udokumentowanych paragonami do kosztów uzyskania przychodów. Koszty faktycznie poniesione, a jedynie w sposób niepełny udokumentowane, mogą być uwzględnione przy ustalaniu podstawy opodatkowania, jeśli ich poniesienie zostanie przez podatnika uwiarygodnione za pomocą innych dowodów.

Stanowisko potwierdzające możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków udokumentowanych paragonem jest uzasadnione, tym bardziej, że dla celów podatkowych zastosowanie ma również w takim przypadku zasada, określona w art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej. W jej myśl, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Nie ma przy tym ograniczenia tylko do dowodów księgowych określonych w UoR.

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Ważnym wyznacznikiem kierunku orzecznictwa w tej materii jest także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 10. 04. 2006 r. (sygn. I SA/Łd 1022/05). Zgodnie z nim, nieprawidłowe jest postępowanie organu skarbowego, który wymaga spełnienia przez przedstawiany dowód poniesienia kosztu, wszystkich wymogów zawartych w art. 20 oraz 21 UoR. W wyroku można znaleźć następujące stwierdzenie: „Sam fakt ujęcia dowodów księgowych niespełniających zasad szczególnych nie może świadczyć, iż do wykonania usługi nie doszło, a jedynie o wadliwym prowadzeniu ewidencji księgowej. Stanowisko, iż tylko wydatek udokumentowany na zasadach określonych w przepisach o rachunkowości może być uznany za koszt uzyskania przychodów nie znajduje uzasadnienia. W takiej sytuacji organ podatkowy powinien ustalić wartość wydatków każdym innym dowodem, mając oczywiście na uwadze treść art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”. Podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 02.12.2011 r. (znak IPPB5/423-1045/11-4/RS) stwierdził, iż: „mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż koszty przejazdów taksówkami pracowników i Prezesów Wnioskodawcy ponoszone przez nich w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, udokumentowane na podstawie paragonów fiskalnych wystawianych przez taksówkarzy w sposób wymagany przepisami o rachunkowości, stanowią koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy”.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »