| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Nowe urzędy skarbowe właściwe dla branży spedycyjnej?

Nowe urzędy skarbowe właściwe dla branży spedycyjnej?

Podatnicy osiągający przychody powyżej 50 mln euro objęci właściwością nowego wyspecjalizowanego urzędu skarbowego.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia kategorii podatników i płatników obsługiwanych przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwego miejscowo, z 15.09.2015 r. (zwany dalej Rozporządzeniem), wprowadza nowe urzędy skarbowe właściwe  dla wyspecjalizowanych grup podatników. Stosownie do § 6 pkt 1 projektu tego Rozporządzenia, właściwym do obsługi podatników i płatników, o których mowa w § 2 pkt 9 (osoby fizyczne, z wyłączeniem podatników podatku od spadków i darowizn, oraz osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), którzy w ostatnim roku podatkowym osiągnęli przychód netto (ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług)  o równowartości w walucie polskiej co najmniej 50 mln euro będzie Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie (tzw. Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy). Powyższe Rozporządzenie prawdopodobnie wejdzie w życie z dniem 1.01.2016 r. Należy zaznaczyć, iż zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego nastąpi w tym samym terminie – jednak co istotne - na podstawie danych za 2014 r., a w przypadku gdy rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym na podstawie danych za rok podatkowy, który zakończył się w 2014 r. (§ 12 Rozporządzenia).

Zobacz też: Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Ponadto warto wskazać, iż odnośnie podatników, którzy przekroczą limit 50 mln euro w następnych latach, zastosowanie znajdzie § 9 Rozporządzenia, w myśl którego, zmiana właściwości z dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego na Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po zakończeniu roku podatkowego, w którym osiągnięto przychód netto o równowartości w walucie polskiej co najmniej 50 mln euro. W takim przypadku, podatnicy będą zobowiązani zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 października roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego (§ 10 Rozporządzenia).

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla klientów?

Przepis § 13 zawiera natomiast regulację w zakresie obowiązku zgłoszenia w przypadku zmian następujących z dniem 1.01.2016 r. Zgodnie z tym przepisem, zmiana naczelnika urzędu skarbowego powstała w wyniku zmiany warunków zaliczania podmiotów do odpowiedniej kategorii podatników i płatników obsługiwanych przez innego niż właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego nie będzie wymagała dokonania przez podatnika zgłoszenia aktualizacyjnego, o którym mowa w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Z powyższego przepisu nie wynika jednak jednoznacznie, czy podatnik, który dotychczas podlegał pod wyspecjalizowany urząd skarbowy, przechodząc pod właściwość Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego będzie miał obowiązek zgłoszenia tego faktu. Jednakże jak wskazuje uzasadnienie do projektu Rozporządzenia,
ww. przepis odnosi się do zmian związanych z wejściem w życie Rozporządzenia
w zakresie § 6 i § 12 (tj. obejmie wprowadzenie Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego). Nadto w uzasadnieniu wskazano, iż zmiany związane z aktualizacją nastąpią bez udziału podatników i płatników.

Należy wskazać, iż projekt Rozporządzenia znajduje się obecnie na etapie konsultacji.


W związku z zastrzeżeniami zgłaszanymi do treści § 13 - dotyczącego obowiązków zgłoszeniowych (m.in. przez Konfederację Lewiatan), przepis ten może otrzymać ostatecznie odmienne brzmienie. Podsumowując, projekt Rozporządzenia w obecnym brzmieniu nie przewiduje obowiązku zgłoszenia zmiany naczelnika urzędu skarbowego od dnia 1.01.2016 r. w związku z wprowadzeniem z tym dniem tzw. Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego, jednakże należy mieć na uwadze, iż wskazane regulacje stanowią jedynie projekt, który może ulec zmianom.

Tekst: Tomasz Pastuszka, Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »