| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Nasza spółka wykonuje tylko czynności opodatkowane VAT. Wynajmujemy powierzchnię biurową wraz z kilkoma miejscami parkingowymi. W umowie nie określiliśmy konkretnych służbowych samo¬chodowych, które parkują na tych miejscach. Ponieważ są to samochody osobowe, to od wydatków związanych z tymi samochodami odliczamy tylko 50% VAT. Czy możemy od najmu takich miejsc odliczać pełny VAT?

Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Mogą Państwo odliczyć pełny VAT od najmu miejsc parkingowych, na których parkujecie służbowe samo­chody. W tym przypadku nie ma znaczenia, że są to samochody, od których odliczają Państwo tylko 50% VAT.

W związku z wprowadzeniem od 1 kwietnia 2014 r. ograniczeń w odliczaniu VAT od wydatków związanych z sa­mochodami osobowymi powstała wątpliwość, czy dotyczą one również wydatków na najem miejsc parkingowych. Organy podatkowe zajmują obecnie korzystne dla podatników stanowisko, że w przypadku najmu powierzchni biu­rowych wraz z miejscami parkingowym, na których są parkowane samochody służbowe, jeżeli z umowy nie wynika, że do tych miejsc są przypisane konkretne samochody, to podatnikowi prowadzącemu tylko działalność opodat­kowaną VAT przysługuje pełne odliczenie VAT od nabycia usług wynajmu miejsc parkingowych. W interpretacji in­dywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 lipca 2014 r., sygn. IPPP1/443-442/14-4/ISZ, czytamy, że:

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla klientów?

Zatem wydatki ponoszone na wynajem nieruchomości biurowych wraz z przynależnymi do nich: siedmioma miejscami postojowymi w podziemnej hali garażowej wraz z jednym miejscem postojowym na parkingu naziemnym w otoczeniu budynku w P, czterema miejscami parkingowymi w garażu pod­ziemnym w K. oraz piętnastoma miejscami parkingowych podziemnych w W. - stanowią koszty ogólne związa­ne z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością. Wydatki związane z usługami mają związek pośredni z uzyskaniem przez Wnioskodawcę obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Zobacz też: W jakiej wysokości odliczyć VAT od kosztów wysyłki części samochodowych?

Tym samym, z uwagi na wykorzystywanie poniesionych wydatków na wynajem poszczególnych nierucho­mości biurowych wraz z przynależnymi do nich miejscami parkingowymi, postojowymi oraz garażowymi, do czynności opodatkowanych Wnioskodawcy będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczo­nego w myśl przepisów art. 86 ustawy.

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »