| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak korygować VAT odliczony od części kupionych jako towar handlowy, ale przeznaczonych do samochodu firmowego?

Jak korygować VAT odliczony od części kupionych jako towar handlowy, ale przeznaczonych do samochodu firmowego?

Samochód wykorzystuję tylko w celach służbowych, ale ze względu na dodatkowe obowiązki związane z prowadzeniem ewidencji odliczam tylko 50% tych wydatków. Jak w takim przypadku wygląda rozliczenie VAT w związku z przekazaniem towaru handlowego (części samochodowe) na samochód służbowy? Czy należy w takim przypadku korygować VAT odliczony przy nabyciu towaru handlowego (części samochodowych)? Jeżeli tak, czy korekty takiej należy dokonywać wstecz czy na bieżąco?

Korekta podatku odliczonego przy nabyciu części samochodowych jest w takim przypadku konieczna. Ko­rekty takiej należy dokonywać na bieżąco.

W opisanym w pytaniu przypadku nabył Pan część samochodową jako towar handlowy. W związku z na­byciem tego towaru przysługiwało Panu prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego z faktury do­kumentującej zakup. Faktycznie jednak zakupiona część samochodowa zostanie przeznaczona do zamonto­wania w samochodzie nieuprawniającym do pełnych odliczeń. Skutkiem tego jest zmniejszenie do 50% kwoty podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup tej części, a w konsekwencji konieczność dokonania korekty podatku odliczonego z tej faktury. Oznacza to, że w takich przypadkach należy korygować podatek odliczony przy nabyciu części samochodowych stanowiących towary handlowe.

Zobacz też: Czy można odliczyć 100% VAT od zakupu nawigacji GPS i CB radia?

Korekty tej powinien Pan dokonać w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym część samochodowa została przeznaczona do wykorzystania w samochodzie służbowym. Wynika to z art. 91 ust. 7d ustawy o VAT, który stanowi, że korekty podatku odliczonego związanej ze zmianą przeznaczenia towarów han­dlowych, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

Przywołany przepis odnosi się, co prawda, do zmiany prawa do odliczenia, podczas gdy w omawianym przypadku występuje zmiana kwoty podatku naliczonego. Przywołaną regulację należy jednak stosować odpo­wiednio również w przypadku zmiany kwoty podatku naliczonego.

W konsekwencji korekty (zmniejszenia) podatku odliczonego należy dokonać w bieżącej deklaracji VAT, tj. w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D, za okres rozliczeniowy zmiany przeznaczenia części samochodowej. Za takim rozwiązaniem przemawia również brzmienie dodanego z dniem 1 kwietnia 2014 r. art. 90b ust. 4 ustawy o VAT. Przepis ten reguluje zasady korekty VAT odliczonego przy nabyciu samochodu i nakazuje dokonywać jej na bieżąco - w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana przeznaczenia samochodu.

Zobacz też: Czy ograniczenie w odliczaniu VAT dotyczy wydatków za przejazd autostradą i za parkowanie?

Podatnik prowadzi sklep z częściami samochodowymi. W listopadzie 2014 r. kupił w celu odsprzedaży część samochodową za 2500 zł netto + 575 zł VAT. Z tytułu tego zakupu odliczył w ramach deklaracji VAT-7 za listo­pad 2014 r. 575 zł VAT. W lutym 2015 r. opisaną część samochodową podatnik przeznaczył do firmowego sa­mochodu osobowego, dla którego nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu (co oznacza, że kwotę podatku naliczonego stanowi tylko 50% kwot podatku z faktur dokumentujących wydatki związane z tym samochodem). Podatnik jest w tej sytuacji obowiązany do skorygowania połowy podatku odliczonego z tytułu zakupu tej części. Korekty tej powinien dokonać poprzez uwzględnienie w deklaracji VAT-7 za luty 2015 r. ujemnych kwot 1250 zł (2500 zł * 50%) oraz 287,50 zł (575 zł * 50%) w poz. 41 i 42. Podane w deklaracji kwoty należy zaokrąglać do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a, art. 90b ust. 4 i art. 91 ust. 7d ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »