| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć 100% VAT od zakupu nawigacji GPS i CB radia?

Czy można odliczyć 100% VAT od zakupu nawigacji GPS i CB radia?

Prowadzę działalność gospodarczą, do której wykorzystuję samochód osobowy. Nie prowadzę ewidencji przebiegu pojazdu dla tego samochodu, nie zgłosiłem go też w urzędzie skarbowym informacją VAT-26. Kupiłem nawigację GPS oraz CB radio do tego pojazdu. Czy mogę odliczyć w całości podatek naliczony przy ich nabyciu?

Czy można odliczyć 100% VAT od zakupu nawigacji GPS i CB radia?

Nie, w opisanej przez Pana sytuacji kwota podatku naliczonego przy nabyciu nawigacji GPS oraz CB radia jest ograniczona do 50%.

Kwota podatku naliczonego przy nabywaniu towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem samochodów osobowych ograniczona jest do 50%, gdy pojazd nie jest wykorzystywany wyłącznie do działal­ności (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT). Ograniczenie to dotyczy również nabywania wyposażenia do samochodów osobowych.

Wspomniane ograniczenie odliczenia VAT naliczonego nie ma zastosowania w przypadku towarów monto­wanych w pojazdach samochodowych (oraz usług montażu, naprawy i konserwacji tych towarów), jeżeli prze­znaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT). Towarami takimi są np. lampy „TAXI" montowane na dachach samochodów służących do świadczenia usług taksówkowych.

Zobacz też: Czy ograniczenie w odliczaniu VAT dotyczy wydatków za przejazd autostradą i za parkowanie?

W przedstawionej w pytaniu sytuacji wskazany wyjątek nie znajduje jednak zastosowania. Ani nawigacja GPS, ani CB radio nie zaliczają się do towarów, których przeznaczenie wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

W przypadku tych towarów ma miejsce sytuacja podobna do istniejącej w przypadku nabycia bagażnika da­chowego, o czym mowa w przykładzie znajdującym się w broszurze Ministerstwa Finansów z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi":

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od bankowozów typu A i B?

Podatnik nabył bagażnik dachowy w celu zamontowania go na pojeździe wykorzystywanym do celów miesza­nych. Biorąc pod uwagę fakt, że tego typu towar może być wykorzystywany również do celów prywatnych, nie można obiektywnie uznać w tym przypadku, że przeznaczenie zakupionego bagażnika obiektywnie wskazuje na wykorzystywanie go wyłącznie do działalności gospodarczej. Zatem z tytułu zakupu bagażnika dachowego podatnikowi nie przysługuje w opisanym przypadku pełne odliczenie podatku.

Zważywszy, że samochód, o którym mowa w Pana pytaniu, nie jest uznawany za wykorzystywany wy­łącznie do wykonywania działalności gospodarczej (świadczy o tym m.in. to, że nie prowadzi Pan ewiden­cji jego przebiegu) - kwota podatku naliczonego przy nabyciu nawigacji GPS oraz CB radia ograniczona jest do 50%.

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 1, ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »