| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy ograniczenie w odliczaniu VAT dotyczy wydatków za przejazd autostradą i za parkowanie?

Czy ograniczenie w odliczaniu VAT dotyczy wydatków za przejazd autostradą i za parkowanie?

Posiadam paragony za przejazd autostradą i za parkowanie. Nie składałem VAT-26 i nie prowadzę ewidencji dla samochodu, którego te wydatki dotyczą. Czy w związku z tym od tych wydatków odliczę 50% VAT?

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od wydatków związanych z quadami?

Spółka ma bilet za przejazd autostradą na kwotę 20 zł netto, VAT - 4,60 zł. Może odliczyć 50% VAT. Kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu stanowi zatem tylko kwota: 4,60 zł * 50% = 2,30 zł

Prawo do odliczenia VAT z paragonów za przejazd autostradą płatną oraz objęcie tych wydatków ograni­czeniem w wysokości odliczania VAT potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 28 sierpnia 2014 r., sygn. IBPP2/443-482/14/AB, w której stwierdził, że:

Wydatki, które Wnioskodawca przedstawił w złożonym wniosku (tj. za przejazd autostradą) (...) ponosi w związku z użytkowaniem posiadanych samochodów należących do kategorii wymienionej w art. 86a ust. 1 ustawy. W związku z użytkowaniem tego rodzaju samochodów zasadom szczegól­nym podlegają także wydatki ich dotyczące, o czym stanowią przepisy art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy. Przepis art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy zawiera w swej treści otwarty katalog kosztów dotyczących użytkowania takich samochodów; przedstawione w tym przepisie wydatki nie wyczerpują wszystkich kosztów, które powstają w związku z użytkowaniem posiadanych samochodów. Wymienione we wniosku koszty opłat za parkowanie i za przejazd autostradą, są bezpośrednio związane z użytkowanymi przez Wnioskodawcę samochodami. Tak więc odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych na ww. opłaty/koszty nie można dokonywać z pominięciem regulacji zawartych w treści art. 86a ustawy.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatek na zakup opon zimowych do firmowego samochodu?

Nadal nie odliczymy VAT z paragonu za parkingi, gdy nie zawiera on elementów wymaganych dla faktury uproszczonej. Za fakturę może być uznany paragon, ale pod warunkiem, że zawiera NIP nabywcy, a kwota należności nie przekracza 450 zł albo 100 euro.

Natomiast, gdy otrzymany dokument, taki jak wydruk z parkomatu, dokumentujący opłatę parkingową, nie zawiera nawet takich informacji, jakie powinna zawierać faktura uproszczona, nie może stanowić podstawy do odliczenia VAT. Niestety, organy podatkowe nie podzielają tego stanowiska i nie uznają paragonów z NIP za faktury uproszczone (patrz pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 28 listopada 2013 r., sygn. ITPP1/443-796/13/MN).

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 1 i 2, art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK