| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy wykonanie tylnej zabudowy w pickupie wpływa na prawo do odliczenia VAT?

Czy wykonanie tylnej zabudowy w pickupie wpływa na prawo do odliczenia VAT?

Użytkuję samochód typu pickup wyposażony w jeden rząd siedzeń, a więc uprawniający do pełnych odliczeń VAT. Jakie skutki wywoła wykonanie zabudowy tylnej części pojazdu?

Nie zawsze jednak konsekwencją dokonywania zmian, o których mowa w art. 86a ust. 11 ustawy o VAT, jest uznanie, że pojazd nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Również bowiem w takich przypadkach podatnicy mogą traktować pojazdy samochodowe jako wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (a w konsekwencji uprawniające do pełnych odliczeń). Niezbędne jest jednak wówczas:

  • złożenie w urzędzie skarbowym informacji VAT-26,
  • ustalenie przez podatnika zasad używania tych pojazdów wykluczających użycie tych pojazdów do ce­lów niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz
  • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, która będzie potwierdzała, że pojazd jest wykorzystywany wy­łącznie do działalności

- art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT.

Zobacz też: Czy wydatek na wymianę szyby samochodowej może zostać zaliczony do kosztów, jeżeli samochód nie ma AC?

Podatnik bezpośrednio po dokonaniu zmian w samochodzie ustalił zasady wykluczające możliwość jego używania do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, złożył informację VAT-26 dotyczącą tego sa­mochodu oraz rozpoczął prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. W takim przypadku wykonanie zmian w pojeździe nie spowodowało utraty prawa do odliczenia podatku od wskazanych wydatków.

A zatem wykonanie w omawianej sytuacji zabudowy tylnej części samochodu może, lecz nie musi spowo­dować utraty prawa do pełnych odliczeń. Dla zachowania prawa do dokonywania pełnych odliczeń będzie Pan jednak obowiązany spełnić warunki określone w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, w tym zaprowadzić ewiden­cję przebiegu opisanego w pytaniu samochodu.

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) i ust. 4 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »