| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Czy od momentu dokonania przeróbki samochodu na jeden rząd siedzeń będzie można odliczać 100% VAT? Czy należy uzyskać nowe zaświadczenie na stacji kontroli pojazdów?

Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 3200 kg jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. W 2013 r. uzyskaliśmy dla tego samochodu zaświadczenie VAT-1. Obecnie samochód ma 5 miejsc siedzących w dwóch rzędach. Nie prowadzę ewidencji przebiegu tego pojazdu, odliczam tylko 50% VAT od wydatków z nim związanych. Czy od momentu dokonania przeróbki samochodu na jeden rząd siedzeń będzie można odliczać 100% VAT? Czy należy uzyskać nowe zaświadczenie na stacji kontroli pojazdów?

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

Zmieniając cechy konstrukcyjne pojazdu, w sposób powodujący możliwość uznania go za pojazd, o któ­rym mowa w z art. 86a ust. 9 pkt 1 lub 2 ustawy o VAT, uzyskają Państwo możliwość pełnego odliczenia podatku naliczonego od wszelkich wydatków związanych z użytkowaniem samochodu, w tym także od paliwa. Zmiana cech konstrukcyjnych pojazdu musi zostać potwierdzona zaświadczeniem wydanym przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Dopiero od tego momentu istnieje możliwość pełnego odliczania VAT.

Pełne odliczenie VAT przysługuje od wydatków związanych z samochodami o konstrukcji technicznej wskazanej w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT. Istotne jest jednak, że konstrukcję pojazdu powinno potwierdzać badanie okręgowej stacji kontroli pojazdów poświadczone w jego dowodzie rejestracyjnym (art. 86a ust. 10 ustawy o VAT).

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów zakup urządzeń GPS do samochodów wykorzystywanych przez pracowników?

Z pytania wynika, że posiadali Państwo takie zaświadczenie oraz wpis, ale wydane na podstawie przepi­sów obowiązujących przed 1 kwietnia 2014 r. Podkreślenia wymaga fakt, iż samochody, traktowane według przepisów obowiązujących przed 1 kwietnia 2014 r. jako dające prawo do pełnego odliczenia VAT, straciły zasadniczo taką cechę, nawet jeśli wcześniej wydano zaświadczenia potwierdzające ich specjalistyczny charakter. Dodatkowo, konstrukcja Państwa pojazdu nie spełnia wymogów określonych w przepisach obo­wiązujących od 1 kwietnia 2014 r. Pojazd ma bowiem dwa rzędy siedzeń, podczas gdy obowiązujący od 1 kwietnia 2014 r. art. 86a ust. 9 wymienia pojazdy z jednym rzędem siedzeń. Dlatego też postępują Państwo prawidłowo, odliczając obecnie 50% VAT naliczonego od wydatków samochodowych. Aby uzyskać prawo do pełnych odliczeń, planują Państwo dokonać przeróbki samochodu na jeden rząd siedzeń. Powoduje to wątpliwości co do wymogów, które muszą zostać spełnione w celu uzyskania prawa do pełnego odliczenia VAT, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »