| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Czy od momentu dokonania przeróbki samochodu na jeden rząd siedzeń będzie można odliczać 100% VAT? Czy należy uzyskać nowe zaświadczenie na stacji kontroli pojazdów?

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Biorąc pod uwagę treść art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, należy uznać, że po dokonaniu zmian kon­strukcyjnych w posiadanym pojeździe, dla możliwości odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją, konieczne będzie uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego te zmiany (zob. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 sierpnia 2014 r., sygn. ITPP2/443-736/14/AK). Z powołanego przepisu wynika bowiem, że spełnienie wymagań konstrukcyjnych pojazdu, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy o VAT, stwierdza się na podstawie:

  • dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, po­twierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz
  • dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań. Po dokonaniu zmian konstrukcyjnych w pojeździe w taki sposób, że będzie on mógł zostać zakwali­fikowany do pojazdów wymienionych w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy o VAT, będzie Państwu przysługi­wało prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z użytkowaniem tego pojazdu - także w zakresie nabywanego paliwa. Odliczenie będzie możliwe od momentu wskazanego na zaświadczeniu z okręgowej stacji kontroli pojazdów, które będzie potwierdzone odpowiednią adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w zakresie powstania zmian konstrukcyjnych umożliwiających pełne odliczenie.

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od wydatków związanych z quadami?

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 9 i 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Dmochowska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przed rozpoczęciem współpracy z kancelarią Raczkowski Paruch, zdobywała doświadczenie w międzynarodowych kancelariach prawnych PwC Legal, CMS Cameron McKenna oraz wspierając jednego z kluczowych klientów kancelarii w ramach oddelegowania w jego siedzibie (secondment) w Warszawie i w Wiedniu. Posiada doświadczenie w obsłudze przedsiębiorstw w zakresie prawa pracy, w szczególności w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym kadry menedżerskiej, wprowadzaniem programów premiowych, ochroną danych osobowych pracowników, a także w prawno-pracowniczych aspektach transakcji korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK