| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczać 100% VAT od bankowozów typu A i B?

Czy można odliczać 100% VAT od bankowozów typu A i B?

Prowadzę działalność - usługi transportu wartości pieniężnych. W tym celu wykorzystuję bankowozy typu A i B. Spełniają one odpowiednie warunki techniczne wskazane w przepisach o transporcie wartości pieniężnych. Czy to oznacza, że powinienem prowadzić dla tych pojazdów ewidencję przebiegu i określać zasady ich używania, aby móc odliczyć 100% VAT naliczonego?

Bankowozy typu A i B - ewidencja przebiegu

Skoro prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na transporcie środków pieniężnych, nie musi Pan prowadzić dla posiadanych bankowozów typu A i B ewidencji przebiegu pojazdu ani składać w urzędzie skarbowym zgłoszenia VAT-26. Musi Pan określić zasady wykorzystywania tych pojazdów na cele związane z działalnością gospodarczą, tylko jeżeli są to bankowozy typu A lub B, które nie mają jednego rzędu siedzeń albo mają dopuszczalną masę całkowitą do 3 ton.

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

W rozporządzeniu z 28 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzysty­wane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika Minister Finansów uznał, że bankowozy typu A i B, spełniające określone warunki techniczne, są uznawane za wykorzystywane wyłącznie w działalności. Są to bankowozy typu A lub B, mające jeden rząd siedzeń albo o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3 tony. Jeżeli wymienione w pytaniu bankowozy spełniają te warunki, to ma Pan prawo do odliczenia 100% VAT nali­czonego od wydatków związanych z tymi pojazdami. Nie musi Pan dla tych samochodów prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu ani ustalać zasad wykorzystywania tych pojazdów wyłącznie na cele działalności. Wystar­czy, że bankowozy spełniają ww. warunki techniczne.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów zakup urządzeń GPS do samochodów wykorzystywanych przez pracowników?

Czy można odliczać 100% VAT od bankowozów typu A i B?

Jeżeli jednak bankowozy typu A i B nie spełniają ww. warunków technicznych, to również może Pan odli­czać 100% VAT bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, ponieważ przedmiotem Pana działalności jest transport wartości pieniężnych. Taka możliwość wynika z § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. W takim przypadku musi Pan jednak określić zasady wykorzystywania tych pojazdów na cele działalności.

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 1, ust. 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

  • § 1-4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzysty­wane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - Dz.U. z 2014 r. poz. 407
  • § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowa­dzenia ewidencji przebiegu pojazdu - Dz.U. z 2014 r. poz. 709

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK