| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jaką kwotę VAT można odliczać z faktur zaliczkowych dotyczących samochodów, które wymagają przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego?

Jaką kwotę VAT można odliczać z faktur zaliczkowych dotyczących samochodów, które wymagają przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego?

Wpłacamy zaliczki na samochody. Część z nich spełni warunek VAT-1, ale samochody te nie zostały jeszcze wyprodukowane. Czy możemy odliczać VAT z faktur zaliczkowych? Kiedy i w jakiej kwocie możemy odliczyć VAT? Czy trzeba czekać na przeprowadzenie badania technicznego?

Mogą Państwo odliczyć 100% VAT z otrzymanych faktur zaliczkowych w deklaracji VAT za okres ich otrzy­mania, pod warunkiem, że dodatkowe badanie techniczne zostanie przeprowadzone w terminie złożenia dekla­racji VAT za okres rozliczeniowy nabycia samochodów.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów zakup urządzeń GPS do samochodów wykorzystywanych przez pracowników?

Ponieważ nie ma przepisu wyłączającego możliwość odliczania podatku naliczonego z faktur zalicz­kowych - podatnicy są uprawnieni do odliczania podatku naliczonego z faktur zaliczkowych dotyczących towarów i usług, które będą (mają być według zamiaru podatników) wykorzystywane do wykonywania czyn­ności opodatkowanych. Odnosi się to również do faktur zaliczkowych dotyczących zakupów samochodów.

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe przepisy określające ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Na podstawie tych przepisów pojazdy samochodowe dzielą się na dwie grupy (patrz tabela poniżej).

Tabela. Podział pojazdów samochodowych w zależności od wysokości przysługującego od nich odliczenia VAT

Pojazdy samochodowe
Uprawniające do pełnych odliczeń VAT od wydatków z nimi związanych*: W przypadku których kwota podatku naliczonego od wydatków z nimi związanych ograniczona jest do 50%*.
■                ze względu na swoje cechy,
■                jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatni­ka, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do ce­lów niezwiązanych z działalnością gospodarczą; pojazdy należące do tej grupy należy zgłaszać naczelnikom urzędu skarbowego, składając infor­macje VAT-26.

* Z zastrzeżeniem, że na podstawie przepisów przejściowych do 30 czerwca 2015 r. wyłączona jest możliwość odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa do niektórych samochodów należących do tej grupy, w szczególności przy nabywaniu paliwa do samochodów osobowych.

Zobacz też: Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?

Do pojazdów uprawniających do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy należą m.in.:

  1. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane na podsta­wie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van (art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT),
  2. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków (art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. b) ustawy o VAT),
  3. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu (art. 86a ust. 9 pkt 2 ustawy o VAT).

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria RK Legal

Od 10 lat wspieramy biznes naszych klientów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK