REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką kwotę VAT można odliczać z faktur zaliczkowych dotyczących samochodów, które wymagają przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego?

Jaką kwotę VAT można odliczać z faktur zaliczkowych dotyczących samochodów, które wymagają przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego?
Jaką kwotę VAT można odliczać z faktur zaliczkowych dotyczących samochodów, które wymagają przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego?

REKLAMA

REKLAMA

Wpłacamy zaliczki na samochody. Część z nich spełni warunek VAT-1, ale samochody te nie zostały jeszcze wyprodukowane. Czy możemy odliczać VAT z faktur zaliczkowych? Kiedy i w jakiej kwocie możemy odliczyć VAT? Czy trzeba czekać na przeprowadzenie badania technicznego?

Mogą Państwo odliczyć 100% VAT z otrzymanych faktur zaliczkowych w deklaracji VAT za okres ich otrzy­mania, pod warunkiem, że dodatkowe badanie techniczne zostanie przeprowadzone w terminie złożenia dekla­racji VAT za okres rozliczeniowy nabycia samochodów.

REKLAMA

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów zakup urządzeń GPS do samochodów wykorzystywanych przez pracowników?

REKLAMA

Ponieważ nie ma przepisu wyłączającego możliwość odliczania podatku naliczonego z faktur zalicz­kowych - podatnicy są uprawnieni do odliczania podatku naliczonego z faktur zaliczkowych dotyczących towarów i usług, które będą (mają być według zamiaru podatników) wykorzystywane do wykonywania czyn­ności opodatkowanych. Odnosi się to również do faktur zaliczkowych dotyczących zakupów samochodów.

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe przepisy określające ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Na podstawie tych przepisów pojazdy samochodowe dzielą się na dwie grupy (patrz tabela poniżej).

Tabela. Podział pojazdów samochodowych w zależności od wysokości przysługującego od nich odliczenia VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Pojazdy samochodowe
Uprawniające do pełnych odliczeń VAT od wydatków z nimi związanych*: W przypadku których kwota podatku naliczonego od wydatków z nimi związanych ograniczona jest do 50%*.
■                ze względu na swoje cechy,
■                jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatni­ka, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do ce­lów niezwiązanych z działalnością gospodarczą; pojazdy należące do tej grupy należy zgłaszać naczelnikom urzędu skarbowego, składając infor­macje VAT-26.

* Z zastrzeżeniem, że na podstawie przepisów przejściowych do 30 czerwca 2015 r. wyłączona jest możliwość odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa do niektórych samochodów należących do tej grupy, w szczególności przy nabywaniu paliwa do samochodów osobowych.

Zobacz też: Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?

Do pojazdów uprawniających do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy należą m.in.:

  1. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane na podsta­wie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van (art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT),
  2. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków (art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. b) ustawy o VAT),
  3. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu (art. 86a ust. 9 pkt 2 ustawy o VAT).

Spełnienie wymagań dla wymienionych samochodów stwierdza się na podstawie:

  • dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwier­dzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz
  • dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). Adnotacja przybiera formę skrótu VAT-1a (w przypadku pierwszej z ww. grup samochodów), VAT-1b (w przypadku drugiej z ww. grup samochodów) oraz VAT-2 (w przypadku trzeciej z ww. grup samochodów).

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na eksploatację przewłaszczonego samochodu?

REKLAMA

Jest kwestią sporną, czy brak przeprowadzonego badania technicznego wyłącza możliwość dokonywa­nia pełnych odliczeń VAT. Na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 kwietnia 2014 r., przyjmowano, że nie (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 lipca 2012 r., sygn. ILPP2/443-447/12-4/MR). Niestety, w piśmie z 17 września 2014 r., stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską nr 28072, Ministerstwo Finansów zajęło kontrowersyjne stanowisko, że dopiero:

(...) w momencie uzyskania zaświadczenia potwierdzającego spełnienie wymagań wskazanych MF w ustawie oraz dokonania odpowiedniej adnotacji w tym zakresie w dowodzie rejestracyjnym taki pojazd spełnia wymagania dla uznania go, ze względu na konstrukcję, za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Co jednak w omawianej sytuacji istotniejsze, zdaniem Ministerstwa Finansów w przypadku samochodów nabytych od 1 kwietnia 2014 r. dodatkowe badanie techniczne należy przeprowadzić niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie złożenia deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiło nabycie samochodu. W przypadku naruszenia tego terminu do momentu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego kwota podatku naliczonego od wydatków dotyczących danego samochodu jest - zdaniem Ministerstwa Fi­nansów - ograniczona do 50% (chyba że spełnione są warunki dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pozostałych pojazdów samochodowych, w tym prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu).

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Kierując się stanowiskiem zaprezentowanym przez MF w przywołanym piśmie z 17 września 2014 r., należy uznać, że dopuszczalne jest odliczanie w całości podatku naliczonego z faktur zaliczkowych dotyczących pojazdów samochodowych, dla których wymagane jest przeprowadzenie badania technicznego, jeżeli bada­nie to zostanie przeprowadzone w terminie złożenia deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiło nabycie samochodu.

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 9 i 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Auta w leasingu policja nie zabierze. Kierowca zapłaci jednak nawiązkę, a do tego poniesie koszty podatkowe

    Pijany kierowca zatrzymany w samochodzie leasingowanym auta nie straci. Mimo wszystko za swój czyn zapłaci i to podwójnie. Nawiązka dopiero otwiera listę jego strat. Kolejnym punktem jest utrata praw do odliczenia podatkowego.

    Na stacje powraca stary typ paliwa. Czy to oznacza, że kierowcy już nie muszą się bać benzyny E10?

    Kilka dni temu na stacje w całej Polsce powrócił stary typ paliwa. Ostatni raz kierowcy mogli je zatankować w październiku 2023 r. Czy to oznacza dobrą informację dla osób, które nie chcą benzyny Pb 95 E10? Sprawdźmy.

    Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

    Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

    Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

    Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

    REKLAMA

    Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

    KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

    Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

    Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

    103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

    Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

    Będzie nowy wzór prawa jazdy. Ale prawa jazdy na tramwaj. Co się zmieni?

    Rząd pracuje nad nowym drukiem prawa jazdy. Zmieni się jednak dokument wydawany kierującym... tramwajami. Chodzi o to, aby zwykła kartka papieru zamieniła się w druk, który zostanie dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Czy to oznacza, że pozwolenie będzie droższe?

    REKLAMA

    Przed wejściem na jezdnię pieszy musi spojrzeć trzy razy. Inaczej dostanie nawet 5 tys. zł mandatu

    Trzy spojrzenia stanowią podstawową zasadę bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pieszy zaniedba ten obowiązek? Konsekwencje mogą być zatem naprawdę przykre. W skrajnym przypadku może dostać nawet 5 tys. zł mandatu.

    Klonowanie kart paliwowych. Proceder może oznaczać tysiące złotych strat. Jak się przed nim chronić?

    Karta paliwowa to firmowe dobrodziejstwo, ale i zagrożenie. Bo niezwykle łatwo jest ją sklonować i narobić firmie transportowej setki tysięcy złotych dodatkowych kosztów. Jak się chronić przed duplikowaniem kart i kradzieżą pieniędzy?

    REKLAMA