| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jaką kwotę VAT można odliczać z faktur zaliczkowych dotyczących samochodów, które wymagają przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego?

Jaką kwotę VAT można odliczać z faktur zaliczkowych dotyczących samochodów, które wymagają przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego?

Wpłacamy zaliczki na samochody. Część z nich spełni warunek VAT-1, ale samochody te nie zostały jeszcze wyprodukowane. Czy możemy odliczać VAT z faktur zaliczkowych? Kiedy i w jakiej kwocie możemy odliczyć VAT? Czy trzeba czekać na przeprowadzenie badania technicznego?

Spełnienie wymagań dla wymienionych samochodów stwierdza się na podstawie:

  • dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwier­dzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz
  • dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). Adnotacja przybiera formę skrótu VAT-1a (w przypadku pierwszej z ww. grup samochodów), VAT-1b (w przypadku drugiej z ww. grup samochodów) oraz VAT-2 (w przypadku trzeciej z ww. grup samochodów).

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na eksploatację przewłaszczonego samochodu?

Jest kwestią sporną, czy brak przeprowadzonego badania technicznego wyłącza możliwość dokonywa­nia pełnych odliczeń VAT. Na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 kwietnia 2014 r., przyjmowano, że nie (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 lipca 2012 r., sygn. ILPP2/443-447/12-4/MR). Niestety, w piśmie z 17 września 2014 r., stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską nr 28072, Ministerstwo Finansów zajęło kontrowersyjne stanowisko, że dopiero:

(...) w momencie uzyskania zaświadczenia potwierdzającego spełnienie wymagań wskazanych MF w ustawie oraz dokonania odpowiedniej adnotacji w tym zakresie w dowodzie rejestracyjnym taki pojazd spełnia wymagania dla uznania go, ze względu na konstrukcję, za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Co jednak w omawianej sytuacji istotniejsze, zdaniem Ministerstwa Finansów w przypadku samochodów nabytych od 1 kwietnia 2014 r. dodatkowe badanie techniczne należy przeprowadzić niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie złożenia deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiło nabycie samochodu. W przypadku naruszenia tego terminu do momentu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego kwota podatku naliczonego od wydatków dotyczących danego samochodu jest - zdaniem Ministerstwa Fi­nansów - ograniczona do 50% (chyba że spełnione są warunki dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pozostałych pojazdów samochodowych, w tym prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu).

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Kierując się stanowiskiem zaprezentowanym przez MF w przywołanym piśmie z 17 września 2014 r., należy uznać, że dopuszczalne jest odliczanie w całości podatku naliczonego z faktur zaliczkowych dotyczących pojazdów samochodowych, dla których wymagane jest przeprowadzenie badania technicznego, jeżeli bada­nie to zostanie przeprowadzone w terminie złożenia deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiło nabycie samochodu.

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 9 i 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK