| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć 100% VAT od eksploatacji samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

Czy można odliczyć 100% VAT od eksploatacji samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

Od lutego 2015 r. wykorzystuję w działalności samochód osobowy, którego nie wprowadziłem do ewidencji środków trwałych. Jaką kwotę VAT mogę odliczyć od jego naprawy i paliwa? Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu?

Jeżeli chce Pan odliczać pełny VAT od napraw oraz paliwa nabywanego do samochodu osobowego, o któ­rym mowa w pytaniu, musi Pan prowadzić ewidencję jego przebiegu, złożyć VAT-26 oraz wprowadzić zasady wskazujące na możliwość wykorzystywania tego samochodu wyłącznie do działalności.

Zobacz też: Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?

Dla odliczania VAT od samochodów osobowych nie ma znaczenia, czy zostały one przez podatnika wpro­wadzone do ewidencji środków trwałych, czy nie. O tym, jakie wymogi powinny być spełnione, aby samochód osobowy można było uznać za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, co pozwoli Panu na pełne odliczanie VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją, decydują tylko przepisy ustawy o VAT. W przypadku samochodów osobowych niezbędne jest:

  • złożenie informacji VAT-26 o wykorzystywaniu tego samochodu wyłącznie do działalności,
  • wprowadzenie zasad wykorzystywania tego samochodu (wraz z systemem kontroli) wskazujących na moż­liwość wykorzystywania tego samochodu wyłącznie do działalności oraz
  • prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Dopiero, gdy wszystkie ww. warunki zostaną spełnione, może Pan odliczać 100% VAT od wszystkich wydat­ków związanych z samochodem osobowym (w tym od wydatków na paliwo).

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 4 pkt 1 i ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211, art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK