| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć 100% VAT od eksploatacji samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

Czy można odliczyć 100% VAT od eksploatacji samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

Od lutego 2015 r. wykorzystuję w działalności samochód osobowy, którego nie wprowadziłem do ewidencji środków trwałych. Jaką kwotę VAT mogę odliczyć od jego naprawy i paliwa? Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu?

Jeżeli chce Pan odliczać pełny VAT od napraw oraz paliwa nabywanego do samochodu osobowego, o któ­rym mowa w pytaniu, musi Pan prowadzić ewidencję jego przebiegu, złożyć VAT-26 oraz wprowadzić zasady wskazujące na możliwość wykorzystywania tego samochodu wyłącznie do działalności.

Zobacz też: Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?

Dla odliczania VAT od samochodów osobowych nie ma znaczenia, czy zostały one przez podatnika wpro­wadzone do ewidencji środków trwałych, czy nie. O tym, jakie wymogi powinny być spełnione, aby samochód osobowy można było uznać za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, co pozwoli Panu na pełne odliczanie VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją, decydują tylko przepisy ustawy o VAT. W przypadku samochodów osobowych niezbędne jest:

  • złożenie informacji VAT-26 o wykorzystywaniu tego samochodu wyłącznie do działalności,
  • wprowadzenie zasad wykorzystywania tego samochodu (wraz z systemem kontroli) wskazujących na moż­liwość wykorzystywania tego samochodu wyłącznie do działalności oraz
  • prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Dopiero, gdy wszystkie ww. warunki zostaną spełnione, może Pan odliczać 100% VAT od wszystkich wydat­ków związanych z samochodem osobowym (w tym od wydatków na paliwo).

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 4 pkt 1 i ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211, art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »