| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy przy sprzedaży samochodu można odzyskać VAT nieodliczony przy jego wykupie z leasingu

Czy przy sprzedaży samochodu można odzyskać VAT nieodliczony przy jego wykupie z leasingu

Prowadzę działalność opodatkowaną VAT. Na początku 2015 r. wykupiłem samochód osobowy z le­asingu. Odliczyłem tylko 50% VAT. Planuję jego sprzedaż. Czy mogę odzyskać nieodliczony VAT od jego wykupu?

Sprzedaż samochodu a odzyskanie VAT nieodliczonego przy jego wykupie z leasingu

Na powyższe pytanie odpowiedź brzmi - tak, sprzedając samochód osobowy, przy którego wykupie odliczył Pan 50% VAT może Pan odzyskać część nieodliczonego wtedy VAT.

Sprzedaż samochodu osobowego, przy którego zakupie podatnik częściowo odliczył podatek naliczony, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. według stawki 23%. Wprowadzony w art. 90b ustawy o VAT systemem korekt podatku naliczonego umożliwia podatnikowi odzyskanie części nieodliczonego VAT. Co istot­ne, korekcie tej podlegają tylko wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu, do których można zaliczyć wydatki na wykup samochodu z leasingu. Natomiast pozostałe wydatki, w tym związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy leasingu operacyjnego, nie podlegają korekcie. Korektą podatku naliczonego nie będą więc objęte wydatki na raty leasingowe, od których podatnikowi przysługiwało prawo jedynie do czę­ściowego odliczenia VAT.

Zobacz też: Jak dokonać zwrotu kosztów używania przez pracownika na rzecz pracodawcy samochodu prywatnego do jazd lokalnych?

Korekta nieodliczonego podatku naliczonego następuje wtedy, gdy od miesiąca, w którym nabyto pojazd samochodowy, do miesiąca, w którym nastąpiła jego sprzedaż, nie minęło (art. 90b ust. 1 pkt 2, ust. 2 i 6 ustawy o VAT):

  • 60 miesięcy - w przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł,
  • 12 miesięcy - w przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł, przy czym wartość początkową pojazdu ustala się zgodnie z przepisami o podatku dochodowym.

Jeżeli sprzedaż pojazdu samochodowego, przy nabyciu którego przysługiwało ograniczone odliczenie, nastąpi w okresie korekty, jest to równoznaczne ze zmianą jego wykorzystywania z mieszanego na wyko­rzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej. Przy sprzedaży takiego pojazdu podatnik ma prawo do dokonania korekty nieodliczonego przy nabyciu tego pojazdu podatku naliczonego. Korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż samochodu, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Na potrzeby tej korekty uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż (art. 90b ust. 4 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Podatnik rozliczający VAT za okresy miesięczne prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną VAT. Na początku lipca 2015 r. wykupi samochód z leasingu operacyjnego za kwotę 1968 zł (wartość netto + VAT: 1600 zł + 368 zł). Podatnik nie zaliczy samochodu do środków trwałych.

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK