| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy przy sprzedaży samochodu można odzyskać VAT nieodliczony przy jego wykupie z leasingu

Czy przy sprzedaży samochodu można odzyskać VAT nieodliczony przy jego wykupie z leasingu

Prowadzę działalność opodatkowaną VAT. Na początku 2015 r. wykupiłem samochód osobowy z le­asingu. Odliczyłem tylko 50% VAT. Planuję jego sprzedaż. Czy mogę odzyskać nieodliczony VAT od jego wykupu?

Sprzedaż samochodu a odzyskanie VAT nieodliczonego przy jego wykupie z leasingu

Na powyższe pytanie odpowiedź brzmi - tak, sprzedając samochód osobowy, przy którego wykupie odliczył Pan 50% VAT może Pan odzyskać część nieodliczonego wtedy VAT.

Sprzedaż samochodu osobowego, przy którego zakupie podatnik częściowo odliczył podatek naliczony, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. według stawki 23%. Wprowadzony w art. 90b ustawy o VAT systemem korekt podatku naliczonego umożliwia podatnikowi odzyskanie części nieodliczonego VAT. Co istot­ne, korekcie tej podlegają tylko wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu, do których można zaliczyć wydatki na wykup samochodu z leasingu. Natomiast pozostałe wydatki, w tym związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy leasingu operacyjnego, nie podlegają korekcie. Korektą podatku naliczonego nie będą więc objęte wydatki na raty leasingowe, od których podatnikowi przysługiwało prawo jedynie do czę­ściowego odliczenia VAT.

Zobacz też: Jak dokonać zwrotu kosztów używania przez pracownika na rzecz pracodawcy samochodu prywatnego do jazd lokalnych?

Korekta nieodliczonego podatku naliczonego następuje wtedy, gdy od miesiąca, w którym nabyto pojazd samochodowy, do miesiąca, w którym nastąpiła jego sprzedaż, nie minęło (art. 90b ust. 1 pkt 2, ust. 2 i 6 ustawy o VAT):

  • 60 miesięcy - w przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł,
  • 12 miesięcy - w przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł, przy czym wartość początkową pojazdu ustala się zgodnie z przepisami o podatku dochodowym.

Jeżeli sprzedaż pojazdu samochodowego, przy nabyciu którego przysługiwało ograniczone odliczenie, nastąpi w okresie korekty, jest to równoznaczne ze zmianą jego wykorzystywania z mieszanego na wyko­rzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej. Przy sprzedaży takiego pojazdu podatnik ma prawo do dokonania korekty nieodliczonego przy nabyciu tego pojazdu podatku naliczonego. Korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż samochodu, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Na potrzeby tej korekty uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż (art. 90b ust. 4 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Podatnik rozliczający VAT za okresy miesięczne prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną VAT. Na początku lipca 2015 r. wykupi samochód z leasingu operacyjnego za kwotę 1968 zł (wartość netto + VAT: 1600 zł + 368 zł). Podatnik nie zaliczy samochodu do środków trwałych.

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK