| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak rozliczyć zakup samochodu z dodatkowym kompletem opon zimowych?

Jak rozliczyć zakup samochodu z dodatkowym kompletem opon zimowych?

W styczniu 2015 r. został zakupiony samochód razem z dodatkowym kompletem opon zimowych, który wchodził w skład ceny nabycia tego samochodu. Samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Jak powinienem rozliczyć ten wydatek?

Dodatkowy komplet opon wchodzący w skład ceny nabycia samochodu wpływa na wartość początkową nowo nabytego samochodu jako środka trwałego. W tym przypadku wartość opon zimowych powiększy zatem wartość początkową pojazdu i będzie podlegała rozliczeniu kosztów w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne.

Wartość początkowa środka trwałego obejmuje m.in. jego cenę nabycia wraz z kosztami związanymi z jego przystosowaniem do właściwego działania (art. 22g ust. 1 i 3 updof). Cena nabycia to kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania. Dodatkowy komplet opon zakupiony z samochodem wchodzi do jego wartości początkowej, jeśli stanowi element ceny nabycia. Oznacza to, że wartość opon, wchodząca w cenę nabycia samochodu, będzie rozliczana nie jako jednorazowy koszt, ale w czasie, w postaci odpisów amortyzacyjnych.

Zobacz też: Czy wydatek na wymianę szyby samochodowej może zostać zaliczony do kosztów, jeżeli samochód nie ma AC?

PODSTAWA PRAWNA:art. 22g ust. 1 i 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK