| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak rozliczyć zakup samochodu z dodatkowym kompletem opon zimowych?

Jak rozliczyć zakup samochodu z dodatkowym kompletem opon zimowych?

W styczniu 2015 r. został zakupiony samochód razem z dodatkowym kompletem opon zimowych, który wchodził w skład ceny nabycia tego samochodu. Samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Jak powinienem rozliczyć ten wydatek?

Dodatkowy komplet opon wchodzący w skład ceny nabycia samochodu wpływa na wartość początkową nowo nabytego samochodu jako środka trwałego. W tym przypadku wartość opon zimowych powiększy zatem wartość początkową pojazdu i będzie podlegała rozliczeniu kosztów w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne.

Wartość początkowa środka trwałego obejmuje m.in. jego cenę nabycia wraz z kosztami związanymi z jego przystosowaniem do właściwego działania (art. 22g ust. 1 i 3 updof). Cena nabycia to kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania. Dodatkowy komplet opon zakupiony z samochodem wchodzi do jego wartości początkowej, jeśli stanowi element ceny nabycia. Oznacza to, że wartość opon, wchodząca w cenę nabycia samochodu, będzie rozliczana nie jako jednorazowy koszt, ale w czasie, w postaci odpisów amortyzacyjnych.

Zobacz też: Czy wydatek na wymianę szyby samochodowej może zostać zaliczony do kosztów, jeżeli samochód nie ma AC?

PODSTAWA PRAWNA:art. 22g ust. 1 i 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK