| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można zaliczyć do kosztów wydatek na zakup opon zimowych do firmowego samochodu?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatek na zakup opon zimowych do firmowego samochodu?

Nabyłem opony zimowe do samochodu stanowiącego mój środek trwały. Czy mogę ten wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Tak, wydatki na zakup opon zimowych do samochodu, który wcześniej wprowadził Pan do ewidencji środ­ków trwałych, można bezpośrednio zaliczyć do kosztów podatkowych.

Wydatki przedsiębiorców na eksploatację samochodów wprowadzonych do ewidencji środków trwałych stanowią koszt podatkowy na zasadach ogólnych (art. 22 ust. 1 updof). Bez wątpienia wydatek na zakup opon zimowych ma związek z uzyskiwaniem przychodu, jeżeli jest wykorzystywany do Pana działalności gospo­darczej. Zakup i wymiana opon nie powoduje zwiększenia wartości początkowej samochodu stanowiącego środek trwały. Wymiana opon w samochodzie nie jest bowiem jego ulepszeniem. Oznacza to, że jeżeli zakup opon został właściwie udokumentowany, to poniesiony przez Pana wydatek na ich zakup i wymianę oraz ich ewentualne przechowywanie można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Zobacz też: Jak rozliczyć naprawę samochodu, gdy polisa ubezpieczeniowa przewidywała udział własny podatnika?

PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »