| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy należy opodatkować VAT darowiznę samochodu, jeżeli przy nabyciu jego części składowych odliczono VAT

Czy należy opodatkować VAT darowiznę samochodu, jeżeli przy nabyciu jego części składowych odliczono VAT

W 2010 r. nabyłem samochód osobowy. W związku z tym otrzymałem fakturę VAT z adnotacją, iż przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona z VAT. Nie przysługiwało mi zatem prawo do odliczenia VAT na­liczonego przy nabyciu tego samochodu. Samochód wykorzystywałem w działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Rozważam ewentualną darowiznę samochodu na rzecz żony, z którą pozostaję w ustawowej wspólności małżeńskiej. W trakcie eksploatacji samochodu kupiłem dwa komplety opon (w 2014 r. i w 2015 r.). Odliczyłem przy tym podatek naliczony. Samochód był oddawany na okresowe przeglądy, naprawy, serwisy do warsztatu samochodowego, przy czym korzystałem z prawa do odli­czenia VAT naliczonego z faktur za te usługi. Czy w tej sytuacji darowizna samochodu na rzecz żony spowoduje obowiązek zapłaty VAT?

Opodatkowanie darowizny samochodu przy nabyciu którego jego części składowe poddane zostały odliczeniu VAT

Tak, planowana przez Pana darowizna na rzecz żony spowoduje obowiązek zapłaty VAT, ponieważ przy na­byciu opon przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT naliczonego. Podstawą opodatkowania będzie cena nabycia opisanych w pytaniu kompletów opon, określona na dzień darowizny samochodu. Nie ma przy tym znaczenia, że przy nabyciu samochodu nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega również nieodpłatne przekaza­nie towarów, z tytułu nabycia których nie przysługiwało częściowe lub całkowite prawo do odliczenia podatku, ale w towarach tych zostały wymienione części składowe, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało częściowe lub całkowite prawo do odliczenia i które spowodowały trwały wzrost wartości towarów „nieskonsu- mowanych" całkowicie do momentu ich bezpłatnego przekazania.

Aby ocenić, czy mamy do czynienia z czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT należy więc ustalić:

  • czy zamontowanie wskazanych towarów nastąpiło w rezultacie dostawy towarów czy świadczenia usług - tylko w przypadku dostawy towarów spełniona zostanie przesłanka do ewentualnego opodatkowania (ta przesłanka została spełniona, ponieważ opony zostały nabyte w ramach dostawy towarów);
  • czy zamontowane towary spełniają definicję części składowej (opony spełniają definicję części składowej) oraz
  • czy poszczególne części składowe zostały „skonsumowane" do momentu przekazania samochodu na cele osobiste (ww. części składowe nie zostały „skonsumowane" do momentu przekazania samochodu, ponie­waż ich eksploatacja trwała poniżej dwóch lat).

Podstawą opodatkowania będzie cena nabycia części składowych określona w momencie przekazania, czyli uwzględniająca ich realną wartość w momencie przekazania.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowi­cach z 28 kwietnia 2014 r., sygn. IBPP2/443-37/14/AB.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »