| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy pracodawca może odliczyć 100% VAT od eksploatacji samochodu służbowego, którym pracownik jeździ z domu do pracy i z powrotem?

Czy pracodawca może odliczyć 100% VAT od eksploatacji samochodu służbowego, którym pracownik jeździ z domu do pracy i z powrotem?

Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności umożliwiamy naszym pracownikom dojazdy służbo­wymi samochodami osobowymi z pracy do domu i z domu do pracy. Wprowadziliśmy regulamin okre­ślający zasady korzystania z tych samochodów w taki sposób, aby uniemożliwić ich wykorzystywanie do celów prywatnych. Planujemy też wprowadzenie obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu tych pojazdów. Czy możemy odliczyć 100% VAT od wydatków dotyczących ich eksploatacji?

 Pełne odliczenie VAT od eksploatacji samochodu służbowego, którym pracownik dojeżdża do pracy

Zdaniem organów podatkowych nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia pełnego VAT od eksploatacji samochodów, o których mowa w pytaniu. Sądy w pierwszych orzeczeniach wydawanych na podstawie nowych przepisów uznają, że prawo do odliczenia w takich przypadkach przysługuje.

Organy podatkowe konsekwentnie odmawiają pracodawcom, którzy z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności umożliwiają pracownikom dojazdy z pracy do domu i z domu do pracy prawa do odliczania 100% VAT od takich samochodów.

Zobacz też: Czy odpłatne udostępnienie pojazdów przedstawicielom handlowym uprawnia do pełnego odliczenia VAT

Istnieje jednak szansa, że organy podatkowe zmienią zdanie w tej kwestii. 20 stycznia 2015 r. WSA w Krakowie w wyroku sygn. akt I SA/Kr 1834/14 stwierdził, że pracodawca, który z uwagi na specyfikę wykonywanych przez pra­cowników obowiązków umożliwia im dojazdy służbowym samochodem z pracy do domu i z powrotem może odliczyć VAT od ich zakupu i eksploatacji w pełnej wysokości. W takim przypadku musi zapewnić procedury mające na celu wyeliminowanie możliwości wykorzystywania tych samochodów do celów prywatnych. W wyroku tym czytamy, że:

Odliczenie pełne, tj. w wysokości 100%, przysługuje m.in. w odniesieniu do wydatków związanych WSA z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. (...)

W opinii Sądu parkowanie samochodu poza siedzibą firmy nie oznacza automatycznie, tak jak to przyjął organ, że samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Na gruncie usta­wy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn.zm.) wykształcił się pogląd, że przejazdy pracowników mobilnych samochodem służbowym na trasie pomiędzy wyznaczonym miejscem zamieszkania lub jego pobliżu (parkowania), a miejscem wykonywania pracy - o ile nie służą osobistym celom pracowników, lecz wykorzystywane są w ramach realizacji zadań służbowych - nie stanowią nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 1 tej ustawy, a zatem ich wartości nie można uważać za przychód pracowników ze stosunku pracy

Zdaniem Sądu nie ma żadnych przeszkód ku temu, by kwestie te podobnie rozumieć na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi jedynie o to, by możliwość parkowania pojazdu poza siedzibą firmy była uzasadniona specyfiką prowadzonej działalności, określona została w wewnętrznych regulacjach obowiązują­cych u podatnika, zaś podatnik zapewnił odpowiednie mechanizmy kontroli przestrzegania wykorzystania tak postawionych do dyspozycji pracowników (użytkowników) pojazdów wyłącznie dla celów związanych z działal­nością gospodarczą (wykonywaniem obowiązków służbowych).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 4 pkt 1 i ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »