| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy wspólniczki spółki cywilnej mogą korzystać na potrzeby spółki z prywatnych samochodów?

Czy wspólniczki spółki cywilnej mogą korzystać na potrzeby spółki z prywatnych samochodów?

W spółce cywilnej są dwie wspólniczki (ich udziały wynoszą po 50%). Każda z nich ma samochód osobowy. Jedna jest współwłaścicielką samochodu wraz z mężem. Druga jest współwłaścicielką samochodu z wujkiem. Wspólniczki chcą korzystać z tych samochodów (każda ze swojego) na potrzeby wykonywania działalności w spółce, ale nie chcą wnosić tych samochodów aportem do spółki. Jak to zrobić? Czy wspólniczki muszą zawierać jakąś umowę ze spółką? Czy konieczne jest podjęcie uchwały przez spółkę w tej sprawie?

Korzystanie przez wspólniczki z prywatnych (stanowiących ich współwłasność) samochodów osobowych na potrzeby spółki jest możliwe. Wspólniczki nie muszą zawierać żadnej umowy ze spółką w tej sprawie. Nie jest w tym przypadku również wymagane podejmowanie przez spółkę uchwały w tej sprawie.

Zobacz też: Jakie są skutki udostępniania pracownikom samochodów do celów prywatnych

Koszty używania samochodów mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów spółki cywilnej (wspólników spółki cywilnej) w ramach tzw. limitu kilometrówki (art. 23 ust. 1 pkt 46 oraz art. 23 ust. 5 i 7 updof). Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z 30 listopada 2009 r., sygn. IPPB1/415-683/09-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że:

(...) wspólnicy spółki mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów poniesione i udokumentowane wydatki z tytułu użytkowania prywatnych samochodów - jednak do wysokości nie wyższej niż odpowia­dająca kwocie wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów działalności gospodarczej podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepi­sach wydanych przez właściwego ministra, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Zobacz też: Czy można zaliczać do kosztów wydatki na samochody udostępniane pracownikom do celów prywatnych odpłatnie?

PODSTAWA PRAWNA: art. 23 ust. 1 pkt 46, ust. 5 i 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »