| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy podatnik, który nie ma prawa jazdy, może zaliczać do kosztów wydatki związane z samochodem wykorzystywanym na cele działalności gospodarczej?

Czy podatnik, który nie ma prawa jazdy, może zaliczać do kosztów wydatki związane z samochodem wykorzystywanym na cele działalności gospodarczej?

Klientka naszego biura rozpoczęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Posiada z mężem wspólny samochód osobowy, ale nie ma prawa jazdy. Ma je tylko jej mąż. Czy istnieje możliwość rozliczania wydatków dotyczących tego samochodu w kosztach jej firmy? Nadmieniam, że jej mąż nie prowadzi działalności gospodarczej.

Tak, istnieje możliwość zaliczania wydatków dotyczących wymienionego samochodu do kosztów prowa­dzonej przez Państwa klientkę działalności gospodarczej. Prawa tego nie ogranicza fakt, że Państwa klientka nie posiada uprawnień do kierowania tym samochodem.

Zobacz też: Czy odpłatne udostępnienie pojazdów przedstawicielom handlowym uprawnia do pełnego odliczenia VAT

Kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej są m.in. wydatki ponoszone przez podatników na używanie samochodu. Możliwość kwalifikowania tego rodzaju wydat­ków do kosztów nie została przez ustawodawcę uzależniona od posiadania przez podatnika prawa jazdy. Sa­mochód może być prowadzony przez inną osobę posiadającą prawo jazdy. W opisanym przypadku taką osobą może być mąż Państwa klientki. A zatem fakt, że klientka Państwa biura nie posiada prawa jazdy, nie wyłącza możliwości zaliczania przez nią wydatków dotyczących tego samochodu do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez nią firmy.

Zobacz też: Czy można zaliczać do kosztów wydatki na samochody udostępniane pracownikom do celów prywatnych odpłatnie?

W opisanym przypadku Państwa klientka może zaliczyć samochód, o którym mowa w pytaniu, do środków trwałych i go amortyzować. Może również zdecydować się na niezaliczanie tego samochodu do środków trwałych. Wadą tego rozwiązania - poza wyłączeniem możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych - jest konieczność prowadzenia ewidencji przebiegu samochodu (art. 23 ust. 1 pkt 46 oraz art. 23 ust. 5 updof).

PODSTAWA PRAWNA art. 22 ust. 1, art. 22a ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 46 i ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK