| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Kiedy wspólność majątkowa wyklucza prawo do jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego?

Kiedy wspólność majątkowa wyklucza prawo do jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego?

Zamierzam otworzyć własną firmę i chcę jednorazowo zamortyzować samochód dostawczy. Nigdy sama nie prowadziłam działalności gospodarczej, ale mój mąż od lat ma firmę budowlaną. Z mężem mamy wspólność majątkową. Czy mogę w takim przypadku dokonać jednorazowej amortyzacji tego samochodu?

Nie. W opisanej sytuacji nie może Pani skorzystać z jednorazowej amortyzacji samochodu dostawczego. Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą nie może skorzystać z jednorazowej amortyzacji, jeśli w roku rozpoczęcia działalności albo w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej roz­poczęcia, sam prowadził działalność, albo działalność taką prowadził jego współmałżonek. Zasada ta obowią­zuje tylko wtedy, gdy - tak jak w sytuacji przedstawionej w pytaniu - między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

PODSTAWA PRAWNA: art. 22k ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Zobacz też: Czy można odliczyć VAT od samochodu wykupionego na cele osobiste po zakończeniu umowy leasingu

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK