| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > W jakiej wysokości i w jakim terminie odliczać VAT z faktury za ratę leasingową, jeżeli zmieniło się przeznaczenie pojazdu?

W jakiej wysokości i w jakim terminie odliczać VAT z faktury za ratę leasingową, jeżeli zmieniło się przeznaczenie pojazdu?

Jak mamy odliczyć VAT z faktury za leasing samochodu osobowego, jeżeli w trakcie miesiąca, w któ­rym wystawiono fakturę, a przed jej otrzymaniem zmieniliśmy decyzję o sposobie wykorzystywania tego samochodu?

Zmiana przeznaczenia pojazdu a odliczanie VAT za ratę leasingową

W przypadku wydatków związanych z samochodami użytkowanymi na podstawie umowy leasingu nie nale­ży do rzadkości sytuacja, w której zakup towaru lub usługi jest fakturowany w innym dniu niż zakup.

Podatnik może odliczyć VAT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę. Ponieważ dla usług leasingu obowiązek podatkowy po­wstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż z upływem terminu płatności, leasingobiorca, który otrzyma fakturę, może odliczyć VAT w rozliczeniu za okres, kiedy otrzymał fakturę.

Leasingobiorca, który złożył VAT-26, że będzie odliczał pełny VAT, lub nie złożył go, ale zmienił zdanie, musi wiedzieć w takiej sytuacji, od kiedy odliczać VAT na nowych zasadach. Zdaniem MF decyduje o tym data powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. W przypadku faktur za leasing będzie to data wystawienia faktury. Ministerstwo Finansów potwierdziło jednocześnie, że jeśli zmiana przeznaczenia nastąpi w trakcie mie­siąca lub kwartału, to odliczeń dokonujemy proporcjonalnie, co przedstawia przykład z broszury informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samocho­dowymi".

Zobacz też: Jak amortyzować samochód osobowy o wartości początkowej nieprzekraczającej 3500 zł?

Podatnik posiada w leasingu operacyjnym samochód osobowy, który wykorzystuje wyłącznie do działalności gospodarczej. 14 lipca 2014 r. składa aktualizację złożonej informacji, wskazując, że zmiana sposobu wykorzy­stania samochodu do celów mieszanych następuje z dniem 15 lipca 2014 r. Podatnik za leasing tego samocho­du dopiero 28 lipca 2014 r. otrzymał fakturę wystawioną przez leasingodawcę 10 lipca 2014 r. Podatnik w tej szczególnej sytuacji (nabycie usługi ciągłej) dokonuje odliczenia z tej faktury w sposób proporcjonalny - za okres do 14 lipca 2014 r. odlicza 100% podatku, za pozostały okres odpowiednio 50% podatku.

PODSTAWA PRAWNA:

  • 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »