| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć VAT od samochodu wykupionego na cele osobiste po zakończeniu umowy leasingu

Czy można odliczyć VAT od samochodu wykupionego na cele osobiste po zakończeniu umowy leasingu

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W 2011 r. zawarliśmy dwie umowy le­asingu operacyjnego. Dokonywaliśmy pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych. W marcu 2015 r., po zakończeniu obu umów leasingu, zamierzamy wykupić samochody. Uzgodniłem ze wspólnikiem, że samochody nie będą już wykorzystywane w spółce i nie przyjmiemy ich na stan środków trwałych, lecz przekażemy od razu na nasze cele osobiste. Czy w takiej sytuacji spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku przy wykupie samochodów i czy ich przekazanie na cele prywatne mamy obowią­zek opodatkować?

Odliczenie VAT od samochodu wykupionego na cele osobiste po zakończeniu umowy leasingu

Nie, Państwa spółka nie ma prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wykup samochodów po zakończeniu umów leasingu operacyjnego. Samochody te będą od razu przekazane na cele osobiste wspólni­ków, nie ma więc związku dokonanych nabyć z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT. Jednocześnie ich nieodpłatne przekazanie na cele osobiste wspólników nie podlega opodatkowaniu VAT. Wcześniejsze ko­rzystanie z prawa do odliczania VAT od rat leasingowych nie ma żadnego znaczenia. W omawianym przypadku lepszym rozwiązaniem byłoby wystąpienie do leasingodawcy o wystawienie faktur dokumentujących wykup samochodów nie na spółkę, lecz od razu na poszczególnych wspólników przejmujących pojazdy.

Zobacz też: Czy można podwyższyć stawkę amortyzacyjną od samochodów ze względu na ich średnioroczny przebieg?

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że w Państwa przypadku wykupione samochody nie będą przyjmowane na stan środków trwałych spółki i przez spółkę nie będą już w ogóle wykorzystywane. Oznacza to bezsporny brak związku dokonanego nabycia z wykonywaniem czynności podlegających opodat­kowaniu VAT. Spółka nie będzie miała tym samym prawa dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących wykup samochodów po zakończeniu leasingu operacyjnego. W konsekwencji przekazanie tych samochodów na cele osobiste wspólników nie będzie podlegało opodatko­waniu VAT. Nie został bowiem spełniony warunek dotyczący opodatkowania nieodpłatnego przekazania towa­rów, którym jest przysługujące podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów.

Potwierdzają to także organy podatkowe, na przykład w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbo­wej w Łodzi z 3 marca 2014 r., sygn. IPTPP4/443-877/13-2/ALN, czytamy:

(...) czynność nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsię- ^^ F biorstwa stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług pod warun­kiem, iż podatnikowi przysługiwało przy ich nabyciu prawo do całkowitego albo częściowego odli­czenia podatku naliczonego. Zatem niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów - w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy, bez względu na cel, na który zostały one przekazane. (...) Reasumując, nieodpłat­ne przekazanie przez Wnioskodawcę przedmiotowego samochodu osobowego na cele osobiste natych­miast po jego wykupie, nie będzie podlegało ustawie o podatku od towarów i usług, gdyż przy nabyciu (wykupie) samochodu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »