| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można podwyższyć stawkę amortyzacyjną od samochodów ze względu na ich średnioroczny przebieg?

Czy można podwyższyć stawkę amortyzacyjną od samochodów ze względu na ich średnioroczny przebieg?

Spółka wykorzystuje w prowadzonej działalności dystrybucyjnej samochody osobowe. Z konieczności jeżdżą one niezależnie od warunków drogowych i często na dwie zmiany. Czy mamy prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych?

Tak, Państwa spółka ma prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych w stosunku do intensywnie wy­korzystywanych samochodów osobowych. O stopniu intensywności wykorzystania tych samochodów mogą świadczyć ich roczne przebiegi.

Zobacz też: Czy można amortyzować samochód nabyty w drodze spadku na współwłasność?

Możliwość podwyższenia stawki amortyzacyjnej przewidziano dla pojazdów:

  • używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych lub
  • wymagających szczególnej sprawności technicznej.

Korekta stawki następuje przez przemnożenie właściwej stawki amortyzacji przez ustawowy współczynnik. Dla samochodów osobowych maksymalna wartość współczynnika wynosi 1,4 (art. 16i ust. 2 pkt 2 updop). Państwa spółka będzie mogła skrócić okres amortyzacji samochodów, jeżeli zdoła dowieść, że jej pojazdy są „używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych". Nie są to bowiem pojazdy wymagające szczególnej sprawności technicznej. Ponieważ ustawodawca nie zdefiniował jednak, kiedy można zaklasyfiko­wać dany pojazd jako „używany bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych", należy przyjąć, że Państwa spółka ma prawo podwyższyć stawkę amortyzacyjną w każdym przypadku, gdy udowodni, że samochód jako intensywnie użytkowany zużyje się przed upływem 5 lat (tj. 60 miesięcy), czyli przed okresem jego normalnej amortyzacji. Z interpretacji podatkowych wynika, że takim wyznacznikiem intensywności wyko­rzystania pojazdu może być przede wszystkim jego roczny przebieg. Potwierdza to m.in. interpretacja indywi­dualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 kwietnia 2014 r., sygn. IPPB5/423-89/14-2/MK.

Zobacz też: Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu?

Jeżeli zatem Państwa spółka porówna roczny przebieg swych samochodów z przeciętnym przebiegiem pojaz­dów używanych na rynku i dojdzie do wniosku, że roczny przebieg jej pojazdów jest wyższy, będzie mogła zasto­sować do nich podwyższone stawki amortyzacji. Spółka może pozyskać dane na temat statystycznych rocznych przebiegów pojazdów używanych na rynku z prasy motoryzacyjnej lub publikacji firm ubezpieczeniowych.

PODSTAWA PRAWNA: art. 15 ust. 1, art. 16i ust. 2 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK