| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można podwyższyć stawkę amortyzacyjną od samochodów ze względu na ich średnioroczny przebieg?

Czy można podwyższyć stawkę amortyzacyjną od samochodów ze względu na ich średnioroczny przebieg?

Spółka wykorzystuje w prowadzonej działalności dystrybucyjnej samochody osobowe. Z konieczności jeżdżą one niezależnie od warunków drogowych i często na dwie zmiany. Czy mamy prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych?

Tak, Państwa spółka ma prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych w stosunku do intensywnie wy­korzystywanych samochodów osobowych. O stopniu intensywności wykorzystania tych samochodów mogą świadczyć ich roczne przebiegi.

Zobacz też: Czy można amortyzować samochód nabyty w drodze spadku na współwłasność?

Możliwość podwyższenia stawki amortyzacyjnej przewidziano dla pojazdów:

  • używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych lub
  • wymagających szczególnej sprawności technicznej.

Korekta stawki następuje przez przemnożenie właściwej stawki amortyzacji przez ustawowy współczynnik. Dla samochodów osobowych maksymalna wartość współczynnika wynosi 1,4 (art. 16i ust. 2 pkt 2 updop). Państwa spółka będzie mogła skrócić okres amortyzacji samochodów, jeżeli zdoła dowieść, że jej pojazdy są „używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych". Nie są to bowiem pojazdy wymagające szczególnej sprawności technicznej. Ponieważ ustawodawca nie zdefiniował jednak, kiedy można zaklasyfiko­wać dany pojazd jako „używany bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych", należy przyjąć, że Państwa spółka ma prawo podwyższyć stawkę amortyzacyjną w każdym przypadku, gdy udowodni, że samochód jako intensywnie użytkowany zużyje się przed upływem 5 lat (tj. 60 miesięcy), czyli przed okresem jego normalnej amortyzacji. Z interpretacji podatkowych wynika, że takim wyznacznikiem intensywności wyko­rzystania pojazdu może być przede wszystkim jego roczny przebieg. Potwierdza to m.in. interpretacja indywi­dualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 kwietnia 2014 r., sygn. IPPB5/423-89/14-2/MK.

Zobacz też: Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu?

Jeżeli zatem Państwa spółka porówna roczny przebieg swych samochodów z przeciętnym przebiegiem pojaz­dów używanych na rynku i dojdzie do wniosku, że roczny przebieg jej pojazdów jest wyższy, będzie mogła zasto­sować do nich podwyższone stawki amortyzacji. Spółka może pozyskać dane na temat statystycznych rocznych przebiegów pojazdów używanych na rynku z prasy motoryzacyjnej lub publikacji firm ubezpieczeniowych.

PODSTAWA PRAWNA: art. 15 ust. 1, art. 16i ust. 2 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK