| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od samochodu osobowego, stanowiącego środek trwały, wykorzystywanego przez przedsiębiorcę również na cele prywatne?

Jak rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od samochodu osobowego, stanowiącego środek trwały, wykorzystywanego przez przedsiębiorcę również na cele prywatne?

Posiadam samochód osobowy, wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Wykorzystuję go w prowadzonej działalności gospodarczej oraz prywatnie. W jakiej wysokości mogę zaliczać do kosztów dokonywane od niego odpisy amortyzacyjne?

Do kosztów uzyskania przychodów może Pani zaliczać odpisy amortyzacyjne w pełnej wysokości. Mimo, że organy podatkowe twierdzą, że podatnicy mogą rozliczać w kosztach wydatki związane z eksploatacją samochodów osobowych stanowiących środki trwałe, które są wykorzystywane zarówno na cele działalności gospodarczej, jak i prywatnie tylko częściowo (patrz odpowiedź na pytanie nr 24) to jednocześnie pozwalają na zaliczanie do kosztów pełnych odpisów amortyzacyjnych od takich samocho­dów. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 sierpnia 2014 r., sygn. ITPB1/415-574/14/WM, czytamy, że:

(...) w przypadku samochodu osobowego zakupionego na potrzeby działalności gospodarczej, zaliczonego do środków trwałych i wykorzystywanego w tej działalności w 95%, możliwe będzie zalicze­nie do kosztów uzyskania przychodów pełnych odpisów amortyzacyjnych, niezależnie od tego, że samochód będzie częściowo wykorzystywany dla celów prywatnych Wnioskodawczyni.

Zobacz też: Jak amortyzować samochód osobowy o wartości początkowej nieprzekraczającej 3500 zł?

Takie samo stanowisko przedstawił Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 27342/2014. Czytamy w niej, że:

Jeżeli samochód spełnia definicję środka trwałego (...), podatnik ma prawo wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych niezależnie od tego, w jakiej części (100% czy 50%) odliczył VAT przy zakupie tego samochodu. Wyjaśnić przy tym należy, że biorąc pod uwagę literalne brzmienie art. 22a ust. 1 ustawy o PIT (...), ustawa nie wymaga, by dany składnik majątku był wykorzystywany wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jako warunek zali­czenia go do środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Zobacz też: Jak ustalić wartość początkową samochodu kupionego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?

PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK