| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można amortyzować samochód nabyty w drodze spadku na współwłasność?

Czy można amortyzować samochód nabyty w drodze spadku na współwłasność?

Razem z rodzeństwem otrzymałam w spadku samochód osobowy. Samochód stanowi obecnie współwłasność trzech osób. Ja chcę wykorzystywać ten samochód w prowadzonej działalności gospodarczej. Czy mogę taki samochód amortyzować? Czy powinnam zawrzeć umowę użyczenia z pozostałymi współwłaścicielami?

Samochód, który nabyła Pani w drodze spadku z dwoma innymi osobami, może być przez Panią amortyzowany w prowadzonej działalności gospodarczej. Podpisanie umowy użyczenia z pozostałymi współwłaścicielami tego sa­mochodu nie jest konieczne. Warto jednak podpisać taką umowę. Pozwoli to uniknąć w przyszłości roszczeń pozo­stałych współwłaścicieli względem Pani o wynagrodzenie za samodzielne korzystanie z rzeczy kosztem pozostałych.

W przypadku gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika należy ustalić w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku (art. 22g ust. 11 updof). Ponieważ z pytania wynika, że nabyła Pani samochód w drodze spadku, to war­tość początkową środka trwałego należy ustalić na podstawie wartości rynkowej tego samochodu z dnia nabycia (art. 22g ust. 1 pkt 3 updof). Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe (patrz interpretacja indywi­dualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 grudnia 2007 r., sygn. IBPB1/415-174/07/WRz).

Zobacz też: Czy jeden z małżonków rozpoczynający działalność gospodarczą może amortyzować samochód wcześniej amortyzowany w firmie drugiego małżonka?

Trzy osoby w drodze spadku nabyły samochód osobowy. Jeden ze spadkobierców prowadzi działalność gospo­darczą. Samochód wprowadził do ewidencji środków trwałych. Wartość rynkowa samochodu z dnia nabycia wynosi 30 000 zł. Wartość początkową przedsiębiorca ustalił w kwocie 10 000 zł = 30 000 zł/3. Od tej wartości dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Przedsiębiorca ma prawo zaliczać do kosztów wszelkie koszty związane z eksploatacją tego samochodu, takie jak paliwo, części samochodowe itp. Warunkiem jest, żeby były one:

  • ponoszone przez niego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • prawidłowo udokumentowane, czyli żeby faktury były wystawiane na przedsiębiorcę.

Zobacz też: Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu?

PODSTAWA PRAWNA:  art. 22 ust. 1, art. 22a ust. 1, art. 22g ust. 1 pkt 3 i ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK