| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy należy zapłacić podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

Czy należy zapłacić podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

Zamierzam sprzedać prywatny samochód użytkowany od kilku lat na potrzeby działalności gospodarczej. Koszty eksploatacji tego samochodu były rozliczane na podstawie kilometrówki. Czy sprzedaż takiego samochodu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Sprzedaż samochodu, o którym mowa w pytaniu, nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Przychody z działalności gospodarczej powstają, między innymi, na skutek odpłatnego zbywania niektó­rych składników majątku wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej. Dotyczy to, składników majątku będących:

  • środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • składnikami majątku mającymi cechy środków trwałych, lecz nie zaliczonych do środków trwałych ze wzglę­du na wartość początkową nieprzekraczającą 3500 zł (z wyjątkiem składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 1500 zł),
  • składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zosta­ły zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
  • składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (zob. art. 14 ust. 2 updof).

Zobacz też: Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu?

Samochód, o którym mowa w pytaniu, nie stanowi żadnego z ww. składników majątku. A zatem jego sprzedaż nie spowoduje powstania u Pana przychodu z działalności gospodarczej. Nie powstanie po Pana stronie również przychód z innego źródła przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodo­wym. W szczególności nie powstanie przychód ze sprzedaży rzeczy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 updof. Innymi słowy sprzedaż tego samochodu nie wywoła żadnych skutków w podatku dochodowym.

PODSTAWA PRAWNA:  art. 10 ust. 1 pkt 8, art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Zobacz też: Czy wielokrotna sprzedaż samochodów za pośrednictwem komisu powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej?

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »